Snak

Mere indhold efter annoncen
Utroligt at Hareide ikke så hans vej!
Ej, skal nok lade være.

Kan forstå at Oliver C stod fint i går. Læste en artikel for en måneds tid siden om, at Bobic har udset sig ham som førstekeeper i den kommende sæson, så dejligt med et par gode præstationer at slutte af på.

Målmandsposten er klart den, der gør mig mest bekymret for landsholdet de kommende år, for hold nu op hvor betyder det meget at have en Schmeichel mellem stængerne. Tør slet ikke tænke på, hvor mange point de to brøleaber har reddet os. Kaspers bundniveau på landsholdet er absurd højt, ligesom hans evne til at grave 5% ekstra frem i de vigtigste kampe. Og lige så vigtigt den ro, han giver forsvaret!

Derfor er det nærmest nervepirrende for mig at følge de unge målmænd rundt omkring. Selvom det vel egt. ser meget godt ud, sover jeg først roligt, når vi har endnu en etableret førstekeeper, der gør det stabilt godt i en af de store ligaer. Det ser ud til, at OC kan gøre det efter sommer, og jeg håber, Iversen også får spilletid, for han har godt nok været fremragende. Er der andre, der ser ud til at kunne tage skridtet op snart?
HVORFOR ER LINDSTØRM, FALK, [MIN FAVORIT] IKKE UDTAGET TIL LANDSHOLDET???!!1 Nå, men Hjulmand har taget seks backs med, så mon ikke et par stykker af dem bliver siet fra? Spændende med en kanin i form af Mads Bech Sørensen, som jeg personligt har et meget begrænset kendskab til.
En fisselatte, tak.
Man kan åbenbart ikke lave linjeskift med det her katastrofalt ringe forum-layout. Kom nu lidt, bold.dk
En fisselatte, tak.
Lindstørm … lyder virkelig ulækkert.

Klinger af blindtarm.

PH.C - kan godt følge din bekymring. Var der ikke noget med en ung svensker, som skiftede statsborgerskab?

Men for helvede, det er sandt når man tænker tilbage, hvor mange point 2 x Schmeichel har givet os.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Hermansen disker altså også op med nogle ret vilde redninger.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Godt at høre, Jussi - ser ikke Superliga, men kan forstå, han får ros
Jeg er spændt på hvem der bliver sorteret fra. Jeg synes Hjulmand har udtaget en fin trup, og jeg er vild med måden hvorpå han bruger denne landsholdssamling. Spillere som Braithwaite, Simon Kjær, Damsgaard, Wass og Stryger der har været ude af både klub- og landshold, men omvendt kan få en vigtige roller til November bliver inkluderet. Samtidig får spillere som Mads Bech Sørensen, Morten Hjulmand, Anders Dreyer og mads Valentin muligheden for at vise sig frem som et klap på skulderen og som et signal om, at der potentielt er flere pladser på spil frem mod VM.

Det er ærgerligt med Jesper Lindstrøms skade, men han er også en spiller jeg tror kan nyde godt af en velfortjent sommerferie frem mod næste sæson, hvor der skal bygges ovenpå den imponerende start i Leverkusen.

Jeg gætter dog på, at Robert Skov, Nicolai Boilesen og enten Victor Nelsson eller Mads Bech Sørensen bliver sorteret fra i sidste ende. Anders Dreyer har haft et meget imponerende efterår i FC Midtjylland både pointmæssigt for holdet, men i den grad også eget offensive output, hvor han i snit har været involveret i ét mål per kamp.

Når jeg kigger på de trupper som Østrig og Kroatien har udtaget, så skal de fire kampe gerne resultere i +7 point. Vi har to gode præstationer mod Østrig i frisk erindring, og jeg synes så absolut ikke, at deres trup er blevet stærkere siden sidst - her spiller skader i den nuværende trup ind. Det skal meget gerne resultere i to sejre, men fire point er nok også godkendt. Kroatien er uden Perisic og Dejan Lovren der er ude med skader, Rakitic er stoppet siden 2018 og vi møder dem på hjemmebane midt imellem to kampe imod Frankrig. Vi skal have revanche efter 2018, og denne gang mener jeg så også, at vi har en bedre trup og start-11´er end Kroatien - noget der ikke var tilfældet i 2018-kampen.

Kroatien og Østrig i et fyldt og sommerstemt Parken skal give 6 point. Jeg har ikke de store forventninger til kampen imod Frankrig pointmæssigt. Jeg håber at de to kampe, inden vi møder dem til VM, kan tjene som værdifuld erfaring for holdet, ift hvordan vi skal håndtere de allerbedste landshold i verden. Vi har vist, at vi er i stand til at terrorisere dårligere hold på de fleste dage, men vi mangler stadig opskriften for hvordan vi skal håndtere Holland, Frankrig, England, Belgien og landshold i det lag. Dertil siger det der play-off spil i Nations League mig ikke det store. Gruppespillet og seeding-systemet er jeg dog svært begejstret for, i stedet for de gammelkendte venskabskampe som de færreste vel savner.

Jeg har desværre lidt svært ved ikke at komme lidt i VM stemning, og endda glæde mig til den bastard-slutrunde der er blevet stablet på benene i ørkenen.
Håber Nelson får chancen. Jeg tror desværre, at Vestergaard får svært ved at kæmpe sig tilbage, men Nelson ligner fremtidens mand sammen med AC og Joachim Andersen.
Mads Bech Sørensen, Anders Dreyer og Mads Valentin siet fra den endelige trup. Det er måske ikke voldsomt overraskende, at de tre mindst rutinerede i landsholdsregi ryger fra.

Er det nyt, at man kan udtage 26 mand til Nations League, og vil det også være tilfældet til det kommende VM? Det giver alt andet lige en anden ´ro´ ift at man har ´råd´ til at udtage spillere som Jens Stryger, Daniel Wass eller Martin Braithwaite der har været ude af deres respektive klubold, men som har en masse erfaring som vi sagtens kan bruge i løbet af et forhåbentligt langt landsholdsår. Boilesen og Matias Jensen sidder vel pt. på de yderste mandater, hvor der er åbenlyse opgraderinger i form af Kjær og Lindstrøm. Enten Wass eller Stryger-Larsen, skal nok også til at være en smule nervøse for at Alexander Bah kommer bagfra.

De to målmandspladser efter Schmeichel virker også som et åbent spil frem mod November mellem Oliver Christensen, Vindahl, Hermansen, Iversen, Rønnow, og med Lössl som en bobler hvis han formår at få fast spilletid på et ordentligt niveau.
Bah faldt desværre lidt igennem i sidste landskamp, men han skal nok komme igen.

Er han egentlig rygtet væk fra Slavia Prag?

Omend Dams nok ikke er i sit livs form og ikke kan spille 90 min i følge Hjulmand, så glæder jeg mig simpelthen som et lille barn til at se ham tilbage - og med Eriksen.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce