Snak

Mere indhold efter annoncen
Hjulmand sagde i postmatch at Wind kan udfylde Damsgaards rolle ved at spille på kanten men trække ind centralt og så kan Bah gå offensivt højt oppe som kant i angrebsfacetter og Daramy så kan spille den gennembrudstærke angriber som Braithwaite.

Så jeg tror nærmere det er:

Daramy, Højlund, Wind

Og så er det måske værd at prøve at putte Damsgaard ind på midten?

Nørgaard, Jensen, Højbjerg er alt for defensiv orienteret efter min mening.

En af Damsgaard, Lindstrøm, Eriksen og Billing vil pynte lidt. Så er det nok Mathias Jensen der skal ofres.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Okay, jeg slukkede lige efter kampen. Jeg håber også Højlund starter, hvis han er kampklar til det. Jeg er sikker på, at han får spilletid mod Kasakhstan, men om han skal starte eller ind senere er hip som hap for mig.

Jeg tror det projekt med de tre midtbanespillere var den største begmand til projektet lige nu, den var for tung.

Jeg ser helt sikkert vores unge spillere som de spændende spillere pt., dvs. Højlund, Bah, Daramy, Wind, Damsgaard, Dreyer etc.

Information linker til en af deres artikler fra juli 2021 om Kasper Hjulmands (og Keld Bordinggaards) syn på landsholdfodbold. Jeg har ikke gidet at læse den, men måske nogle af fodboldfeinschmekerne herinde gider, hvis de da ikke allerede har læst artiklen.

https://www.information.dk/indland/2021/07/forstaa-landsholdet-maa-laese-manifest-kasper-hjulmand-skrev-2005?utm_campaign=1481725_20230323&utm_medium=email&utm_source=Information+Master+liste-All_Users&utm_newsletter=NL+-+Information+Aften
thanks for sharing this information with us
hi i am imran from ladakh travel mart we are the leh ladakh travel agents <a href="https://www.ladakhtravelmart.com/">leh ladakh travel agents</a>
😂

...

Var det noget med at sidste gang, der var blevet scoret hattrick i en betydende kamp for DK, var Michael Laudrup for 40 år siden??

-- Jamen, så har vi jo store ting i vente. Ah, mon dog, spis brød til, undertegnede, "den nye Elkjær", den køber jeg dog også, det kan i hvert fald potentielt være en større angriber end Bendtner for os. Altså striker.

Vi skal tilbage til Jon Dahl-tiden for at finde en større målscorer for os, spår jeg da personligt.

Højlund virker - allerede i spæde skridt nu - til at have det personlige drive og det fysiske overskudsmoment som Dolberg har manglet indtil videre i sin landsholdskarriere.
Var det noget med at sidste gang, der var blevet scoret hattrick i en betydende kamp for DK, var Michael Laudrup for 40 år siden??

Jeg vil tro at det var Eriksen mod Irland.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det var fedt at se Daramy komme med noget eksplosivitet og pågåenhed i går. Selvom jeg egently synes Dams havde en fornuftig kamp gav det lige en anden dimension. Men oh boy, hvor skal der bygges på defensivt. Det er sjældent jeg har set en spiller på det niveau være SÅ clueless defensivt.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg vil tro at det var Eriksen mod Irland.
Og Delaney mod Armenien før det.
Daramy er den eneste dribler Danmark råder over, så selvfølgelig skal han have spilletid. Ja han skal blive bedre defensivt, men man kan også kompensere lidt for det ved at have en defensiv midtbanespiller falde ned i hans side.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
moderator
Ja, det kunne man gøre. Jeg ser ham dog slet ikke som starter, men mere som en god impact-sub, man kan smide ind. Fortsætter Dams med at spille i Brentford bør pladsen være hans.
https://kortlink.dk/sudv
Nu har jeg lige genset kampen her til morgen. Jeg må indrømme, at når man sammenholder det med artikeltrådens ragnarok, så har jeg svært ved at forstå det er samme kamp vi har set.

Der er nogle momenter i kampen, hvor vores spil bliver krampagtigt, og det virker til at der er nogle defensive aftaler som ikke er helt på plads, men det er vel ikke så underligt endda, da Simon Kjær, Alexander Bah, Victor Nelsson og Christian Nørgaard vel aldrig har spillet sammen før. Det er kun Schmeichel og Mæhle der for alvor er vant til at spille sammen med Kjær, alt det andet er forholdsvis nyt.

Det gav nogle ganske få chancer væk, eller optræk til chancer var det jo nok egentlig mest - og så en vanvittig hjerneblødning ved målet, på flere fronter (dog også godt løst af finnerne!).

Vi skaber ET HAV af chancer, og det er et under at vi ikke vinder mere komfortabelt. Vores xGOT ligger på 4,5 mod finnernes 1,0. Efter Rasmus Højlund var Lukas Hradecky Man of Match. Hvis vi kan genskabe mængden af chancer mod Kazakhstan, så kan vi næsten ikke undgå at score 3 mål, eller mere.

Kazakherne har ikke scoret 3 mål i en kamp siden 2019 hvor de slog San Marino hhv. 4-0 og 3-1. San Marino kom i øvrigt flot fra land med et 0-2 nederlag til Nordirland, så allerede der har vi jo en god chance for at sætte en måldifference kniv ind, hvis vi skulle komme i pointbekneb - hvilket vi selvfølgelig ikke gør.

I kampen i går har Højlund, udover sine flotte mål, en friløber og et hovedstød som Hradecky redder flot. Begge situationer har en højere xG end to af hans tre mål. Martin Braithwaite har muligvis kampens største chance i starten, på hjørnesparket, og så har Mæhle et skud på overliggeren, samt en dobbeltchance hvor Hradecky halvklarer og Damsgaard så resolut afslutter i det korte hjørne.

Vi kunne SNILDT have vundet den her kamp meget stort. Når man ser på chancerne er kampen meget lig 4-0 sejren over Østrig og Wales, samt 4-1 over Rusland. Så jeg er meget fortrøstningsfuld.

Jeg kan i øvrigt ikke forestille mig at Højlund ikke starter inde mod Kazakhstan.

Noget vi dog skal være opmærksomme på er, at Kazakherne ikke spiller ud bagfra på samme måde som Finland, så vores timing skal være langt bedre i duelspillet end det var i går, hvor vi så meget ufokuserede ud til tider. Særligt samspillet mellem Kjær og Nelsson skal være bedre, og så skal Bah placere sig bedre defensivt - offensivt var det meget stærkt. Afslutningsvist vil jeg nok overveje om vi har brug for både Nørgaard OG Højbjerg i kampen mod Kazakhstan, eller om man med fordel kunne bringe Billing eller Damsgaard for at få noget mere offensivt output. Højbjerg BØR kunne løse de defensive opgaver i sådan en kamp... Men det er selvfølgelig også noget man kan justere i 2. halvleg.
Silkeborg IF
Annonce