Snak

Mere indhold efter annoncen
Dreyer & Isaksen er begge venstre benet og har deres kompetencer i at cutte ind og skyde. De har begge prøvet venstre kanten hos FC Midtjylland og hvis du spørger dem vil de nok sige det var horribelt.

Og nej har ikke genset Kazakhstan kampen, det er ren depression.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Der er faktisk flere ting som undre mig ved denne San Marino kamp.

Det mest bunder i at denne kamp var jo 3 sikre point, uanset hvem der havde spillet.

Så hvorfor er:

Daramy ikke på bænken I stedet for MB
Starter Hjulmand ikke på CM.
Kjær på banen, begynde at få spillede nye CB ind.
Mæhle ikke HB, så en af vores rigtige venstrebenede VB kunne spille.
(Måske er det fortidligt med Kristiansen men han er jo fremtiden.)

Jeg havde gerne set bare nogle af disse ting.
moderator
Hvis ikke VK, hvem så på venstre back? Udvalget er sgu pauvert.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
Og ja, hvis Vallys er skadet er der selvfølgelig ikke så meget at rafle om.
https://kortlink.dk/sudv
Nande

Og nej har ikke genset Kazakhstan kampen, det er ren depression.

Hæhæ, jeg kender følelsen. Tror jeg har set DK-Sverige 2007 de første 10 gange - det er heller ikke rart.

Men jeg undrer mig bare over at du så skråsikkert skriver:

Kampbilledet har været en fortsættelse af det vi så mod Australien og Tunesien.

Første halvleg mod Kasakhstan var altså virkelig god og med flydende spil.

At den så også har sat et skår i holdets selvtillid er en anden historie.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Min største bekymring er defensiven. Det skulle helst være sådan, at den er bundsolid hver gang, at vores pres er afstemt, og at vores lave blok er uigennemtrængelig. Så kan det gå op og ned i den sværeste del af spillet, når vi skal lukke de andre op med hurtig boldomgang og lækre detaljer, men vi skal have fundamentet på plads.

Det er ikke et ønske om Hareide-bold, selvom jeg stadig mener, han har fået mange ufortjente hug og havde ambitioner om at udvikle spillet (rolig, Hjulmand er stadig min ønsketræner). Men jeg synes, vi virker alt for lette at ryste og kan godt være bekymret for, om den defensive struktur er blevet taget lidt for givet det seneste års tid.

På den baggrund ville jeg faktisk ikke være ked af en offensiv 3-4-3 i morgen med frihed for AC til at gå med frem. Vi skal helst vinde, og jeg ofrer gerne MJ til fordel for en trebackkæde i verdensklasse.

Så ville det vel se nogenlunde således ud:

Kasper
Stryger AC Kjær JA Mæhle

PEH Eriksen

ASO Højlund Wind
Tror jeg har set DK-Sverige 2007 de første 10 gange - det er heller ikke rart.


Er du også vinterbader?
Ja, har været. Men så fik jeg lungebetændelse.

Jeg må lige fastslå, at jeg ikke er decideret fanboy af Hjulmand - men sådan er artikels dynamik åbenbart.

Men jeg så ham som den rette til at forløse dét offensive potentiale i holdet, som Hareide ikke kunne.

Det ændrer 4-5 dårlige kampe altså ikke på.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Det ændrer heller ikke noget her, men jeg kan da godt blive i tvivl om, hvor meget plads Hjulmand egt. har og får til at implementere sine ideer med den ekstremt begrænsede træningstid, de har, uden det går ud over andre elementer af spillet.
Der hvor jeg synes det går galt, det er når vi har for mange offensive spillere på banen samtidigt der ikke har assists eller mål som spidskompetence.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce