Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Når vi nu endeligt skal spille med en tremandsmidtbane, der ikke er så dynamisk, men til gengæld fylder godt defensivt, hvorfor så ikke forsøge med to brede og offensive backs? Det bør også give de to kanter nogle bedre rum at arbejde i.
https://kortlink.dk/sudv
Hvis vi starter med at opjustere rækken, efter alle har mødt San Marino to gange, så ser stillingen således ud:

1. Danmark 16
2. Finland 15
3. Kazakhstan 15
4. Slovenien 13 (én kamp i hånden)
5. Nordirland 6
6. San Marino 0

Danmark har det klart bedste program af de tilbageværende, da vi møder nr. 3, 4, 5 og 6.

Nr. 3 og4 hjemme, og nr. 5 samt 6 ude.

Hvis vi, med det in mente - kombineret med at vi allerede ligger nr. 1, og er bedre indbyrdes end nr. 2 - formår at misse slutrunden, så er det sgu ikke godt nok.

Vi går ind til en afslutning, hvor vi med stor sandsynlighed kan nøjes med at spille uafgjort mod Slovenien og Nordirland, og "bare" vinde de to - på papiret - nemmeste kampe.
Silkeborg IF
Hvis vi skal kunne nøjes med uafgjort mod både Slovenien og Nordirland, så skal det i hvert fald være 0-0 mod Slovenien. Slår vi Kasakhstan og San Marino og spiller uafgjort mod Slovenien og Nordirland, ender vi på 21 point. Hvis Finland slår San Marino, Kasakhstan og Nordirland og spiller uafgjort mod Slovenien, ender de på 22 point. Hvis Slovenien ud over uafgjort mod Danmark og Finland slår Kasakhstan og Nordirland er de på 21 point. Hvis så Danmark-Slovenien er endt f.eks. 2-2, så bliver det Finland og Slovenien, der går videre.
Vi får også en hård EM-turnering, hvis vi bliver seedet i pot 3 eller 4, fordi vi ikke er blevet puljevindere. Jeg synes godt vi bør kunne forvente, at det danske landshold kan hente de 10 point, der skal til i de sidste 4 kampe for, at vi selv kan afgøre det i den lette gruppe, vi er havnet i.
Så basically vi er et af de ældste hold i Europa.
Vi kan ikke finde ud af at sætte en mand og vi kan ikke finde ud af at ramme målet.

Men resten er vi okay gode til.

Det passer faktisk meget godt med det David Nielsen sagde. Danmark tør ikke at udfordre og miste bolden.

Få nu kørt Daramy i spil, han kan sætte en mand og tør noget på egen hånd. VK er god til at tage ansvaret for hans defensive mangler. Få dem kørt i spil til venstre siden.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Henoch

0-0 mod Slovenien?

Der er ikke noget der hedder udebanemål mere. 🙂
"Slææææht ikke go nok - Korrupte Fiflere -Julemanden raus!"
Grundlovsdag

Ok. Det havde jeg misforstået. Så er det den samlede målscore, der bliver afgørende, hvis Slovenien og Danmark spiller uafgjort og dernæst ender lige på point, hvilket så gør eksempelvis vores og Sloveniens kampe mod San Marino vigtige. Det er dog bare endnu en grund til, at vi formentlig skal vinde tre af de sidste fire kampe, hvis vi vil til EM.
Slovenien har samlet målscore på 6-0 mod San Marino, så en minimum 0-2 sejr mod dem næste gang må være kravet. Finland sejren betyder alverden og giver forhåbentligt lidt ro i maven hos Hjulmand og spillerne frem mod de næste 3 kampe.
Hvis man skulle have lyst til at se highlights:

https://hoofoot.com/?match=Finland_vs_Denmark_2023_09_10

Symptomatisk egentlig, at målet er et langskud, når vi for en gangs skyld skød udefra:

Lindstrøm, Eriksen, Nørgaard osv.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Det var en mærkelig kamp i den forstand at man trillede bolden rundt i langsomt tempo der endte i et sløjt indlæg eller skud udefra.

Synes kampen mindede meget om FCKs kampe mod Rakow.

Forskellen var bare at Danmark ikke gik i panik efter de scorede målet, hvilket jeg ser som en positiv ting. For det gjorde FCK.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce