Snak

Mere indhold efter annoncen
Damsgaard er kommet på græs og skal træne delvist med holdet i den kommende uge. Man forventer snart et comeback.

Gad vide hvor han står i forhold til landsholdet. Han er før blevet udtaget uden stortset at have spillet.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det er vel klart, at han som type savnes og har en noget nemmere tilgang til holdet, når nu vi fattes offensive spillere bag angriberne.

Han er før blevet udtaget uden stortset at have spillet.

Uden ‘stortset’ at have spillet - har du noget link til det?

Det ville jeg sætte pris på. Mange tak på forhånd.

Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Som jeg husker det, har der været én gang, hvor han blev det. Alle de andre gange har han haft spilletid med i bagagen.

Men det er i øvrigt ikke unormalt. Mange af vores stamspillere er før blevet udtaget uden så meget spilletid siden foregående samling.

Men det skal selvfølgelig gå ud over Dams.

Hvis der skal bevares kontinuitet på landsholdet, kan man ikke bare sortere spillerne efter mest spilletid på klubplan og så udtage de 23 øverste.

Edit: når det er sagt, så forventer jeg der går meget lang tid før Dams bliver udtaget igen, hvis han overhovedet bliver udtaget mere. Der er for mange (gode spillere) om buddet nu.
Skal han udtages igen. Så måske et lejeophold i Farum i en periode?

Alt. Spanien, Frankrig eller Portugal.
Har I andre lagt mærke til hvor mange højre backs/wing backs vi har, som lige nu spiller i stærke Europæiske klubber. Vi mangler bare lige at en af dem brænder fuldstændigt igennem og sætter sig permanent på pladsen på Landsholdet.

Joakim Mæhle - Wolfsburg. Spiller fast. Skifter lidt mellem venstre og højre back i en firemandskæde. Hjulmand ser ham mest som VB.

Rasmus NK - Roma. Spiller meget lidt lige pt., men er både blevet brugt i en fire- og femmandskæde.

Alexander Bah - Benfica. Profil for sit hold, men har desværre været meget plaget af skader i denne sæson. Lå ellers til at blive fast valg som HB på Landsholdet i sommers.

Anton Gaaei - Ajax. Svær start i en storklub i forfald. Spiller hver kamp nu og bliver bedre og bedre.

Rasmus Carstensen - Köln. Har aldrig været inde over A-landsholdet, men spiller efterhånden fast i Bundesligaen. Spiller i en firemandskæde.

Mads Roerslev - Brentford. Samme historie som Carstensen ift. landsholdet. Får en del spilletid i Premier League, nok en del mere end man havde regnet med. Og han gør det godt når han får chancen.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nogen der følger med hos Villareal og kan fortælle, om Filip Jørgensen kunne være landsholdsaktuel?

Selvom Villareal bestemt ikke har gang i deres bedste sæson, er det alligevel imponerende at spille sig ind som 1. målmand som 21-årig - og så foran legenden og dinosauren Pepe Reina.

Of topic:
Kan ordets "Landholdet", "Danmark" eller noget i den dur ikke flettes ind i overskriften fremover. Jeg kan umuligt være den eneste, som har svært ved at finde tråden, når jeg med jævne mellemrum vil læse med på sidelinjen. Titlen er alt for indforstået.
Hvorfor ik?
Roerslov spiller dog mest som wing back i en 3-5-2 og ikke som Carstensen i Koln.
Jeg synes dog ikke højre back mangler alternativer, hvor Mæhle, Nissen og Bah og Stryger er tunge drenge foran i køen. Ham fra Lecce, VK må være fremtiden til venstre back.

Frederik@ Filip må bestemt være en man holder øje med. Jeg tror dog, at Hermansen er den næste new kid på blokken og har også ageret 3. målmand efter Schmeichel og Rønnow. De 2 kunne dog potentielt være den nye stamme som målmænd.

I øvrigt så savner man lidt tillid til generationsskiftet på landsholdet. Højlund er vel den eneste der for alvor har fået chancen sammen med Hjulmand.

O´Riley, Filip, Hermansen, Dorgu er vel de mest lovende næste skud på stammen. Glemmer jeg nogen?

EDIT Fraulo gør det også fint i Hollandsk fodbold og er inde omkring u21 landsholdet allerede, bestemt en spændende spiller også og scorede forleden for sit hollandske hold.

SOTD anbefalede også Mattson fra Nijmegen som har gang i en god sæson.
Goalberg med endnu en basse i Belgien og nu nummer to på topscorerlisten.

Det er en solid sæson, han har gang i, og en flot affærdigelse af de værste excesser fra artikelforum, der mente, at karrierestop var den eneste løsning efter fiaskoerne i Sevilla og Hoffenheim. Bevares, det er ikke én af de forherligede top 5-ligaer, som han begår sig i, men det er bare dejligt at se, at han på ingen måde er færdig.

I det hele taget er det en solid trio af frontløbere, vi kan mønstre for tiden med ham, Wind og Højlund; bare landsholdet så kunne sammensætte én god kamp som en sammentømret helhed, så de fik de bedst mulige arbejdsbetingelser.

Målet for de interesserede: https://www.rsca.be/en/media/video/cercle-brugge-rsc-anderlecht-dolberg-0-1
Chelsea siden 2002, Manchester City siden 2007, Paris Saint-Germain siden 2010 & Newcastle siden 2020.
New and Improved.
Goalberg med endnu en basse i Belgien og nu nummer to på topscorerlisten.

Det er en solid sæson, han har gang i, og en flot affærdigelse af de værste excesser fra artikelforum, der mente, at karrierestop var den eneste løsning efter fiaskoerne i Sevilla og Hoffenheim. Bevares, det er ikke én af de forherligede top 5-ligaer, som han begår sig i, men det er bare dejligt at se, at han på ingen måde er færdig.

I det hele taget er det en solid trio af frontløbere, vi kan mønstre for tiden med ham, Wind og Højlund; bare landsholdet så kunne sammensætte én god kamp som en sammentømret helhed, så de fik de bedst mulige arbejdsbetingelser.

Målet for de interesserede: https://www.rsca.be/en/media/video/cercle-brugge-rsc-anderlecht-dolberg-0-1
Tak for linket Philip og et generelt glimrende indlæg.

Det er en fuldstændig tosset og unuanceret kritik der har været af Dolberg.

Det er som om, at flere glemmer, at han trods alt har haft nogle udfordringer med helbredet, som han først og fremmest skulle tage sig af. Dertil er der genoptræningen og når det lige præcis gælder sukkersyge, er der ingen der ved præcis ved, hvornår man er tilbage på toppen, eller, hvis man nogensinde kommer det igen. At han bomber løs i Belgien er fantastisk, omend ikke bare for ham selv, men helt sikkert også for landsholdet, selvom Højlund og Wind ser stærke ud for tiden.

Og så er der den tåbelige debat om hans attitude. Den er som den skal være, han skal ikke ændre personlighed, fordi nogle mennesker ikke bryder sig om den.
Annonce