Snak

Mere indhold efter annoncen
Colcho@

Stop nu. Turde sætte bolden på spil mod et godt omstillingshold som Slovenien. Følg nu lidt med. Du kan måske godt lide at se dig selv på skrift.
Ved ikke hvem afløseren skal være.

Men 37 årige Schmeichel bliver kritiseret i Belgien for at være for tung og lave mærkelige drops. Jeg ser ikke Anderlecht så ved ikke om medierne har ret. Men det er da klart hvis det er Schmeichels niveau som vi ser nu. Så skal vi have en ny starter.

Nu har Kasper Schmeichel ikke spillet dårligt på landsholdet før. Så synes ikke det er en fejl at starte med Schmeichel.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
moderator
Rønnow er sammen Union inde i en ekstremt dårlig periode, men så sent som i sidste sæson var han rated blandt ligaens bedste.

Med Schmeichels nuværende niveau og udvikling er det et nærliggende skifte.
https://kortlink.dk/sudv
Det er forfriskende med hjørnespark, det kommer ind i feltet hver gang.
Støt dit lokale fodboldhold
Tja, der har sneget sig nogle drops, opspilsfejl og en langsomhed ind med alderen. Men jeg er nu sikker på, at Schmeichel står til og med EM. Derefter er der frit slag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
1,23-0,06 i xG.... Der skal omsættes chancer, for spillet fungerer ret fint.
https://kortlink.dk/sudv
Fin første halvleg.
På papiret en forholdsvis defensiv opstilling, og jeg frygtede en "Hareide-tilgang", hvor vi helst ikke ville have bolden - men det vil vi heldigvis.
Jeg er positivt overrasket indtil videre.
Den bedste halvleg i et år?
Der har gennerelt været en del kritik af denne kvalifikation og der er blevet argumenteret for at vi har været heldige med de point vi har fået. Spillet har ikke været godt nok, men her 8,5 kampe inde i kvalifikationen har vi i 8 kampe haft en højere xG på mindst 0,5 og den sidste vandt vi kun xG med 0,43 (kampen i Finland). Vi har således i alle kampe været dem der er kommet frem til bedst chance for at score
En Vestergaard kunne godt ryge for Dolberg på et tidspunkt i anden halvleg. Slovenien kan og vil ikke meget og med 3 på midten er der reelt ikke behov for 3 centrale forsvarsspilere.
Annonce