Snak

Mere indhold efter annoncen
Schweizerne bliver bortdømt på den første udvisning, hvor Dolberg laver frispark, men godt nok vildt som de tabte småkagerne til sidst.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Enig med @MikkelIF.
God kamp i dag. Der er tegning til langt bedre offensivt spil, selvom det er mod 10 og 9 mand. Damsgaard og Dolberg livlige, Grønbæk en ren verdensmand i offensiven. Min gamle prügelknabe ASO med to assists. Fin debut af Lars Knudsen. Hvad mandens forudsætninger for at træne holdet er, det ved jeg ikke, men rigtig god præstation af ham og holdet. Så hvem end der har fundet ham, ser ud til at have set rigtigt.
Schweizerne bliver bortdømt på den første udvisning, hvor Dolberg laver frispark, men godt nok vildt som de tabte småkagerne til sidst.


Så glæder jeg mig til at se den igen, for jeg så det klareste røde kort i mands minde.

Derudover en fremragende kamp, der selv før udvisningen virkelig var opløftende. Noget er i hvert fald forandret og forløst - måske er det bare generationsskiftet, måske er det også trænerskiftet. I hvert fald dejligt at se, håber det fortsætter.
Danish Dynamite is back.
Så glæder jeg mig til at se den igen, for jeg så det klareste røde kort i mands minde.


Dolberg hiver helt åbenlyst Elvedi i armen, så han vælter ned over ham.

Jeg undrer mig over beslutningen, men dommeren ser jo de samme billeder som os...
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Problemet for ham schweizeren er jo at Dolberg simpelthen er for hurtig til ham, og så kaster han sig ud i en hovedløs tackling, hvor han ender med at vælte ned over Dolbergs ben ...

Han bliver simpelthen overløbet, og så ved han egentligt godt at løbet er kørt, one way or the other. Så er det rødt kort eller målchance til Dolberg. Så vælger han det første.

(Vælger og vælger, det er så meget sagt, for han tackler baglæns og har reelt ikke nogen anelse om, hvad der kommer til at ske).
Elvedi er i problemer, men det er Dolberg, der hiver ham ned.

Jeg synes, at det er en stor dommerfejl i betragtning af VAR. Live lignede det et soleklart rødt kort.

I øvrigt bizart, at dommeren starter med det gule kort.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Jo, men det udspringer af at Elvedi vælger at kaste sig over bolden i en baglæns-tackling, hvor han ikke har kontrol over, hvad han foretager sig. Jeg kan godt følge, hvad du siger, men det er Elvedi, der kaster sig med begge ben i et spring baglæns over bolden, og dér er han sådan set ude af balance.

Og det udspringer jo så af at Dolberg kommer foran ham, og så vælger Elvedi et leap of faith i stedet for bare at lade Dolberg løbe.

Det kan jo ikke være en lovlig måde at stoppe Dolberg på.

Det røde kort er blot et spørgsmål om hvorvidt Dolberg havde en oplagt scoringsmulighed eller ej, men det havde han, så det er korrekt nok.

Elvedi kunne sagtens have ladet Dolberg løbe, men så havde Dolberg også haft den oplagte scoringsmulighed, det er så det, der bliver frataget ham og bliver straffet.

Jeg har svært ved at se at dommeren på retfærdig vis skulle løse situationen på nogen anden måde. Var der ikke blevet dømt noget, var det også uretfærdigt.

Og frispark til Elvedi havde jo også været vanvittigt, fordi det igen hans spring, da han erkender at han er bagved Dolberg (og for langsom), der gør at han kommer ud af balance og i egentligt én bevægelse springer og vælter ned over Dolberg. Så det er svært at se at det ikke var den mest retfærdige løsning på situationen.
Dommeren starter med det gule fordi ha dømmer straffe. Og havde VAR vist at straffe var korrekt, så var den ikke ændret til rød. Det er enten straffe og gult eller frispark og rødt.
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Men jeg kan sagtens følge dig i, at det er Elvedi, der bliver overløbet og springer efter bolden med begge ben og derefter bliver hevet ned af Dolberg (da han er i ubalance) og vælter ned over Dolbergs ene ben.

Men jeg er bare ikke sikker på at ingenting eller frispark til Schweiz havde været mere retfærdigt. Fordi så var det bare Danmark, der ville føle sig bortdømt, hvis spillet blot skulle fortsætte.

Og Elvedi falder kun fordi han er i ubalance efter sit spring efter bolden/sin tackling, og det gør han kun, da Dolberg kommer foran ham i kamp om bolden. Selvom det er Dolberg, der også hiver i Elvedi.

Umiddelbart, tror jeg det havde været endnu mere uretfærdigt, hvis spillet bare var kørt videre, eller der var blevet dømt frispark til Schweiz. Fordi det er Elvedi, der simpelthen er for langsom til Dolberg og så vælger tacklingen i stedet for at lade Dolberg løbe. Og det er en tackling, han faktisk ikke har nogen kontrol over.

Den så også ret nasty ud, det fald/den tackling, han får på sin fod, Dolberg, også selvom det delvist skyldes at der bliver hevet og Dolberg hiver en Elvedi i ubalance ned. Men umiddelbart var det nok den mest retfærdige løsning på situationen, nu han rammer Dolbergs fod udenfor feltet.

---

Men det er jo sådan set fordi vores gameplan lykkes til punkt og prikke. Vi får overløbet og underløbet de schweizere, så der aldrig har været flere huller i schweizerosten — de er for langsomme i tanke og handling og Grønbæk og Dolberg løber dem igen og igen over ende. Vi får virkelig brugt vores hurtighed og skabt de individuelle nærkampe, der gør at vi kan udstille de langsomme schweizere. Så det lykkes fuldstændig efter planen, og da Schweiz mister en mand, kan vi gå over til en rendyrket angrebskamp, hvor der til sidst kommer huller i forsvaret helt inde i feltet, og de så efterfølgende brænder helt sammen.
Annonce