Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Haha, super. Husk Peter Møller!
https://kortlink.dk/sudv
Og tilbage med Indsparkmedbolden - eller vent, måske er han allerede i tråden.

Det der skud af Eriksen omkring 2:55 her:

https://hofoo22.fooroomtyv.com/embed/tQjIO0Jx17SF0

Mine aldrende øjne kan simpelthen ikke opfatte, om bolden tager stolpen eller om den rammer et eller andet på vejen. Måske noget helt tredje?

Og så er det bare fedt at se hvordan Roerslev går på kroppen af Mitrovic på serberens store hovedstødschance.

Fin debut og dejligt med lidt rugbrød a la Jens Stage.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Tror din stil afholder mange fra at ytre sig spontant i forbindelse med landskampe.

Og tak for det!

Hvis man vil kaste op udover sit tastatur med manglende ilt til hjernen har artikelforum jo typisk 1-2-3 aktive tråde imens landskampene foregår.

Så har nogle af os et frirum herinde, hvor der kan drøftes nogle generelle betragtninger, og pausen kan bruges til at gisne om taktiske dispositioner mv.

Det er fint nok at der er en platform til begge dele.
Silkeborg IF
Hæhæ, ja- mærkeligt ikke at have opfattet den pointe, nu man har så stort indblik i tråden.

Jeg er i øvrigt ikke blevet klogere på ovenstående situation med Eriksen.

Hvad angår Riemer:

Hvilket indtryk står folk tilbage med af de to kampe?

En fysisk stærk midtbane mod Spanien, men som alligevel blev overspillet?

En mere teknisk en af slagsen mod Serbien, men som alligevel ikke helt formåede at få spillet til at flyde?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Der var ikke så mange gode spillere at vælge imellem efter karantænerne og skaden til kampen mod Serbien, men det virker som en fejl ikke at have Nørgaard med i stedet for en af de små teknikere, hvilket mange eksperter også påpegede inden kampen. Spillet var bestemt ikke prangende i nogen af kampene, men et et-målsnederlag mod nok verdens bedste landshold, og en uafgjort på en svær udebane i Serbien, som var det nødvendige resultat, det er vel godt nok. En kvartfinale i Nations League A er helt vildt flot, men det skal jo så tilskrives flere cheftrænere og selvfølgelig også spillerne og hele staben. Jeg tror, det nok skal blive fint nok med Brian Riemer. Efter vinterpausen får han et par "gratis" kampe mod Portugal, som det nok ikke er helt afgørende, at vi vinder, og vel også nogle "rigtige" træningskampe, inden alting gerne skal sidde i skabet i de første VM-kvalifikationskampe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En fysisk stærk midtbane mod Spanien, men som alligevel blev overspillet?

En mere teknisk en af slagsen mod Serbien, men som alligevel ikke helt formåede at få spillet til at flyde?


Tænk hvis du havde en lille smule forstand på fodbold
Ja, det havde da sikkert været formålstjenligt, men nu kan jeg jo ikke svare dig, da du (muligvis for Gud ved hvilken gang) har slettet en nyoprettet bruger.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mål og oplæg af Harder:

https://youtu.be/r3ayTYujNoc?si=cTRBd8LnzOegL0ZS

Han ved altså hvor målet står.

(så glemmer vi lige afbrænderen)
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Tak for link. Spændende med ham, og spændende med Højlund under en ordentlig træner. Nu har mange skrevet om det faktum, at vi har mange lovende angrebstalenter, men ikke så mange i den anden ende af banen. Jeg synes det er påfaldende, at det gælder hele Skandinavien. Jeg påpeger ofte tilfældighedernes betydning i fodbold og at en spiller som Haaland ikke kan bruges til at sige noget generelt, men se lige på puljen af offensive spillere og talenter i Danmark, Sverige og Norge lige nu kontra de seneste 20 år. Vi taler om Carew, Zlatan og Bendtner mod Haaland, Isak, Højlund, Sørloth, Gyokeres, Harder og en masse teenagere med kæmpe potentiale. Hvad er der lige sket? (Og ja, jeg har sikkert glemt nogen som fx Jon Dahl, men I forstår pointen).

Edit: 30 rettet til 20 år så vi ikke skal bruge tid på Flo, Brolin og Laudrup.
Puha, kom lige til at kigge lidt tilbage i gemmerne. 00´erne var en slem tid for særligt dansk og norsk angrebsfodbold. Hvis vi ser på tværs af de tre lande, er det særligt Sverige der dominerer:
- Zlatan
- Henke
- Elmander
- Allbäck
- Jon Dahl Tomasson
- Søren Larsen
- Bendtner
- Carew

Norge må prise sig lykkelige disse år. For hold da fast nogle sløje start 11´ere de har stillet i årenes løb. Bliver også lige mindet om hvor standhaftig en mand Morten Olsen var/er. Jeg var gået efter 10 minutter med det materiale han havde til rådighed fra 2006-2010.
Annonce