Snak

Mere indhold efter annoncen
Nårg så fandt jeg den her udmærkede tråd igen :-)

Apropo 4-4-2
https://bold.dk/fodbold/klubber/danmark/nyheder/riemer-teaser-vil-spille-flere-systemer

Dejligt med en landstræner der også forsøge at finde det bedste system ud fra det spiller materiale vi har. Og også den vej forsøger at få max ud af det for vores landhold.
Så kan det være ved næste landsholdssamling vi har flere brandvarme kanter og bruger rigtige kanter. Men klogt at se hvad vi pt har i truppen og bruge de fordele. Og kun godt Danmark kan spille nogle forskellige systemer så vi sværere at læse fremover.

Igen igen respekt for Riemer. Ser altså virkeligt lovende ud for vores landshold med ham som landstræner.

Specielt det her med mandskabspleje og få spillerne til at yde max og mere til, er han ekstrem god til. Måske den vigtigste evne til en træner efter min mening.

Og taktisk skal man ikke undervurdere ham. Der virkelig skarp også set i interview efter landskampe, ligesom det at kunnet vende en kamp hvis noget ikke kører. Der set tidligere landstræner have problemer hvis noget ikke fungerede efter plan.

Og så har han den sjældne men virkelige vigtige evne, at han kan formulere sig meget klart så alle forstår det og tror på det.

Og alle går efter det han vil have frem udtryksmæssigt og taktisk, fordi ingen vil jo skuffe en træner der førhen i sin mandskabspleje har bygget stor tillid og tro på det bedste hos en ?
Så spiller man pludselig for noget større end sit ego. Og hvor man så automatisk ikke er bange for at fejle/læs ikke spiller alibi fodbold.
Nårg så fandt jeg den her udmærkede tråd igen :-)

Den er da generelt blandt top 6 i bold.bold?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Den er da generelt blandt top 6 i bold.bold?

Ja har bare ikke set andet end nyheder på det seneste.
Men den her super god når landsholdsamling.

Politiken er ude i, at Froholdt - som visse gange for FCK - kan spille på kanten.

Men altså, med ASO meldt fit for fight håber jeg nu at se ham centralt og så med Dams og Wolfsburg-spilleren på kanterne.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Desuden tror jeg, at flere af os har en tendens til at glemme Grønbæk lidt.

Jeg tror han har en høj stjerne hos Riemer og at han kommer til at spille en rolle de næste par kampe.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kunne virkelig godt tænke mig at se Højlund og Biereth sammen i en 442.
Hvis vi kan få de to til at fungere som et makkerpar, så håber jeg måltørken kommer til at være fortid.

Uanset hvordan landstræneren stiller op, så mener jeg hjulmand og froholdt er et must. Jeg er spændt på hvad han gør med kanterne. Dorgu er nok temmelig nødvendig, nu vi har så lidt fart i truppen.


Jeg tror vi vinder 3-1..

Ja, lad os da bare vinde med to overskydende som dengang vi nærmest kunne gå på vandet og man ikke kunne score mod os:

https://youtu.be/0pjoQjGlkUI?si=_LDQYbrBiVwUStbt

Husker sådan, at man forsøgte den kombination til Wass et par gange i begyndelsen af kampen, og bum - så var den der. Godt set af Hjulmand og dejlig aflevering af Højbjerg.

Andet mål er mildest talt også godt.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Denne startopstilling jeg tror trænerteamet har brygget på:

KS

RN - Andreas - JA - Dorgu

PEH - Hjulmand - Froholdt

ASO - Mika - Dams

Det bør i så fald heller næppe gå helt galt i Parken i aften.

God kamp/weekend.

Ikke Peter i buret trods alt. Hans søn dog....
433 har vel efter at dømme udfra skriverierne her de sidste par dage været afhængigt af om ASO spiller.

Nu hvor han åbenbart er klar, ser jeg ham også gerne starte - og så kan feks Dreyer tage over efter en times tid. Savnet af Isaksen er da stort, men vi skal kunne få det til at fungere med Dreyer, Dams, Grønbæk, JBL - og tja, Dorgu.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Fed opstilling!
Annonce