Statistik er ikke kun possession og afleveringer. Det er også xg, skabte chancer og meget andet. Fodbold er big business så derfor indsamler man al relevant data der på nogen måde kan øge chancen for at vinde. På alle disse statistikker har vi udspillet de andre hold i samtlige kampe i kvallen.
Jeg har normalt meget imod de her data som jeg ved alle trænere med respekt følger meget nøje. Også vores landstrænerteam. Husker Hjulmand ofte henviste til dem. Og også Reimer efter kampen mod Hviderusland. Hvor jeg tænkte jamen så du ikke kampen ? Der var 15-20 min imod Hviderusland hvor vi totalt mistede momentum, og hvor man bare sidder og bare venter nu går det snart galt. Det set masser af gange før under Hjulmand specielt. Hvor man ved nu bliver der snart scoret mod Danmark. Det er blot et spørgsmål om tid. Vi kan ikke blive ved med at være heldige at de ikke rammer målet eller stolpen redder os.
Og hvor man tænker, nu må der ske en ændring, evt med udskiftninger og/eller anden taktisk tilgang. Som minimum forvente en landstræner i det røde felt på sidelinjen forsøge at vise nu må de stramme op.
Der savnet landstrænere der også så det som alle enhver kan se. Og agerer ud fra det !. Og ikke tager de her data for alvorligt !. For de viser dels ikke alt, og dels er de forsinkede.
Misforstå mig ikke. De data lyver ikke !. De er super gode at have. Men kan sjældent bruges til en skid i en kamp. Den foregår i nuet og der er en sund mavefornemmelse meget mere præcis og retvisende.
Jeg stoler mere på min egen fornemmelse her, og håber jeg sandelig også en landstræner gør! Ellers bekymrende ! At de her data er forsinkede og 15 min hvor vi er totalt fraværende,- eller modstanderholdet har læst os (specielt under Hjulmand) kan have katastrofale konsekvenser. Det er i hvert fald for sent at agere efter de data. Der skal der ændres ud fra mavefornemmelse, som scanner i nuet.
Og så kan jeg som en sofa og mandagstræner let sidde her og kloge mig :-) Men mener det kan alle se !.. Hvis de bare har en smule sund fornuft, og ikke lader sig påvirke som iøvrigt mange fodboldkommentatorer af resultatet.
Set mange kampe hvor de skam roser et hold og taler det andet ned. Så scorer det andet hold, og pludselig med et trylleslag, så syntes kommentatorerne lige modsat med hvilket hold der er bedst.
Det er til at græmmes over hvor amatøragtigt de lader sig påvirke af resultater :-(
Som sagt så mener jeg at alle med bare en smule fornuft kan bedømme en kamp, hvem man syntes er bedst (størst chance for at score/mindst risiko for der bliver scoret imod) hvis bare man bedømmer ud fra sund fornuft.
Det svære og derfor der er få der bliver trænere/landstrænere er så at lave de rigtige ændringer når man ser der er noget galt.
Det savnet hos Hjulmand, hvor virkede til han havde lavet taktikken måneder før og ikke ville afvige fra den selv hvis læst af modstanderne tidligt i kampen. eller noget bare ikke fungerede. Det er ingen skam at have lavet noget taktisk forkert. Men en skam hvis man ikke kan se/vil se det og forsøge at ændre det.
Med Riemer syntes jeg set flere hurtige ændringer, men også nogle hvor man savnede han trådte i karakter. Og når man så hører hans kommentar efter kampen mod Hviderusland, så bliver man altså bekymret.
For ser de slet ikke kampen ? Ser det alle kan se. Vægter de for meget de data undervejs i kampen ?
Når det sagt så er jeg meget tilhænger af alle de her data. De er det mest retfærdige man kommer sandheden. Ligesom FIFA ranglisten som jeg også altid roser. Med de fejl den uundgåeligt også har, så det tætteste man kommer en upartisk bedømmelse- Ved i hvert fald hvis det bare var journalister der skulle lave en rangering, så været meget længere væk fra sandheden. Og meget farvet af de store nationer som man automatisk bare ville favorisere.
Så mit indtryk/mavefornemmelse om at jeg faktisk syntes Danmark har været klart bedste landshold i puljen, og vi som sådan ikke kan kritisere noget her, - andet end min fornemmelse at mange tilfældigheder generelt er gået imod os i kvalifikationen, er jeg glad for understøttes af de data der bliver hentet fra kampene.