Snak

Mere indhold efter annoncen
Schmeichel melder selv afbud. Hvem skal stå?
Det skal Hermansen vel, men vi har to reelle konkurrencedygtige keepere, i hvert fald bare i PL, men det er nok underordnet hvem af de to, der står.

De er i hvert fald meget tættere i niveau og spilletid end Schmeichel og Rønnow var det.

Forventningen er da at Hermansen står.
Bah og Mæhle tilbage - det er godt nok vigtigt.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Hermansen reddede point til WH med flere vilde redninger i går. Jørgensen har problemer med lysken. Der r vist ingen tvivl om, hvem der står.

Så vigtigt med Bah!
Jeg synes nu også, det er imponerende at Mæhle spiller hele kampen.

Um Gottes Willen har vi jo vores backs på plads.

Og dejligt også med endnu en Højlund-scoring.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
PH - jeg bliver simpelthen nødt til lige at forstå det der med ‘vilde redninger’, for laver han andre end man se på dette uddrag:

https://hoofootay4.spotlightmoment.com/embed/en1z2KzfL9ynV

Ikke for at være polemisk og jeg under ham selvfølgelig det bedste, men han gør vel intet andet end det påkrævede.

Og var det 1-0-mål gået ind på Schmeichel havde artikelforum brændt helt sammen.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Provstgaard og Isaksen starter mod Milan til aften.

Spørgsmålet er om Riemer kan finde på at tage med Thomas Kristensen og Oliver Provstgaard med til midterforsvaret sammen med Lucas Høgsberg?

De er måske ikke gode nok til landsholdet endnu, men så vælger Riemer spillere med kampform, der kender hinanden fra U21-landsholdet.

Det er glædeligt med Alexander Bah og Mæhle, men spørgsmålet er vel om det er en postgang for tidligt for sidstnævnte. Mæhle ville dog kunne udfylde et større hul end Bah, da NK trods alt stadig er klar.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Rasmus Nissen Kristensen er skadet, og han har desuden karantæne mod Nordmakedonien
@jussi

Det var godt nok en speciel compilation - ja, der mangler et par virkelig gode redninger af bl.a. en afslutning fra Haaland, som jeg tvivler på, KS havde taget. Jeg holder i øvrigt meget af Kasper og kunne ikke finde på at bebrejde ham for at lade det mål gå ind. Sjældent har jeg haft større respekt for en fodboldspiller, end da han spillede videre med en brækket skulder eller noget lignende. Men Hermansen er ganske enkelt hurtigere og bedre både i feltet og med fødderne.
Enig - og tak for uddybning.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce