Snak

Mere indhold efter annoncen
"men jeg er ikke et sekund i tvivl om, at samtlige modstandertrænere DK har mødt i denne kvalifikation ville bytte spillermateriale uden at tøve."

Lige præcis!

Det er bl.a. derfor Riemer og Møller naturligvis skal ud!!
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Det er en katastrofe.

Med den pulje og at vi inden kampen mod Belarus hjemme kunne afgøre det, men hvor modstanderne scorer 2 mål, på nærmest de eneste muligheder de havde. Der var et væld af chancer den anden vej - og mod Skotland kollapsede korthuset, på trods af at holdet spillede en fin kamp, der på andre dage havde sendt os til VM.

Der er sgu gået lidt for meget SoMe og selvfedhed i DBU..

Som nation der har vi ikke et kæmpe udvalg af verdensklassespillere, så det handler i bund og grund om at få en træner med en mere pragmatisk tilgang til spillet - så vi kan spille de forcer som holdet har og ikke prøve at smide spillere ind i et system de måske ikke passer til - så hellere få lavet et system der passer til de spillere vi har til rådighed..
Ja, det er en katastrofe. Derfor skal både Riemer og Møller ud
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Selvom alle, forståeligt nok, er i sine følelsers vold lige nu, så må den kølige vurdering være, at Riemer ikke har leveret det resultat - kvalificering til VM - vi må og skal kunne forvente. Derfor skal der selvfølgelig findes en anden landstræner. Og ja, Peter Møller må for min skyld gerne tage med.

Ikke for at lyde bagklog, men siden blamagen mod Belarus, har jeg ganske enkelt ikke troet på, at vi ville lykkedes med kvalificeringen. Der indsneg opfattelsen af, at når holdet stod i afgørende situationer, choker de. De efterfølgende to tabte matchbolde i kampe, der er i værste fald må betragtes som 50/50 kampe, underbygger dette. At holdet ikke kan håndtere disse situationer må falde tilbage på landstræneren.
Jeg forventede ingenting i går, præcis som dig, da holdet beviseligt ikke kan levere, når alt står på spil.

Selvfølgelig skal Riemer ud
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er ingen tvivl om, at denne kvalifikation har været ringe - på alle parametre.

Dygtige trænere får et hold til at præstere bedre end summen af de enkelte dele. Riemer har fået det modsatte til at ske.

Af positive tendenser kan nævnes en villighed til at prøve nye spillere og foretage ændringer; altså holder han indtil videre ikke fast i spillere bare fordi. Det er derfor også nærliggende at antage, at han ikke er bange for at tage ved lære af sine fejl.

Det mærkelige ved hele situationen er, at man har valgt at forlænge mandens kontrakt inden man kunne evaluere på resultatet af kvalifikationen. Det skriger til himlen, og Peter Møller er igen manden bag en mærkelig, usaglig beslutning. Hvis ikke han er til diskussion hos de ansvarlige, jamen så ved jeg snart ikke.
Hvis holdet mangler karakter, ville de ikke komme tilbage to gange i sådan en kamp, ligesom de gjorde mod Skotland. Så ville vi falde sammen som en soufflé og tabe 2 eller 3-0. Forklaringerne på fiaskoen skal nok findes andre steder. Jeg kender intet til DBU’s struktur osv, men med Jesper Møllers generelt kujonagtige linje har jeg ikke stor tiltro til ledelsen. Ser vi på selve spillet, synes jeg ikke, Riemer har vist sig bedre end sine modstandere. Tværtimod. Det har ofte virket, som om de andre hold har bedre styr på vores styrker og svagheder end omvendt. I går burde vi kunne spille hurtigere for at åbne dem, og da det efter de første 30 minutter stod klart, at Højlund havde deres forsvar i lommen, skulle vi have spillet ham langt mere. Men vi udnyttede ikke deres svagheder, og det må Riemer tage en stor del af ansvaret for - ligesom mod Skotland.
Og som vi har talt om herinde, skal der findes en løsning på Hjulmand-Pierre-udfordringen. I går ville det måske have givet mening at starte med den ene for at give plads til en bedre boldspiller.
Jeg tror man har skelet til Tjekkiets kamp mod Nordirland og set den intensitet, tjekkerne spillede med. At de går hårdt ind i nærkampene og foretrækker, at bolden hopper i luften frem for, at den kan trille langs græsset. Frispark, indkast og tumult er ikke de bedste vilkår for en playmaker-type, og det var desværre det kampbillede, vi så i går.

Derfor kan argumentet stadig være at få en dygtig boldspiller ind netop for at bryde den taktik og holde på bolden længere tid af gangen. Men det er en diskussion, der kan gå begge veje.

Til gengæld synes jeg generelt ikke, at Hjulmand og Højbjerg komplimenterer hinanden så godt. De har det med at løbe de samme steder hen, og måske er de bare for ens i tanke og handling. Det skal der findes en løsning på, enten ved at arbejde med konstellationen eller bytte en af dem ud af startopstillingen.

Jeg ved ikke, hvad løsningen skulle have været, men der er ingen tvivl om, at tjekkerne i lange perioder fik det, lige som de ville have det. Men det er vel det, man har et trænerteam til. Og man må bare konstatere, at Riemer og co. ikke lykkedes.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Og som vi har talt om herinde, skal der findes en løsning på Hjulmand-Pierre-udfordringen. I går ville det måske have givet mening at starte med den ene for at give plads til en bedre boldspiller.

Og denne kunne nemt have været Mathias Jensen.

Nu skal han huskes og trynes for det brændte straffe.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce