Snak

Mere indhold efter annoncen
"Nu var det dig, der bragte det på banen, ikke mig. Men nej, når man er død, kommer man ikke tilbage"

Eminent. Bravo.

Det kunne godt være, du skulle holde dig til at læse med.

Du vil jo heller ikke forstå:

1: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/reels/niels-hausgaard-var-doed-i-18-minutter-der-var-bare-ro

2: https://jyllands-posten.dk/indland/ECE11380076/troede-bare-han-skulle-have-en-poelse-men-saa-doede-han-og-blev-genoplivet/

3: https://www.tvmidtvest.dk/ringkoebing-skjern/da-mand-blev-genoplivet-begyndte-han-at-svine-trump-til-a5960

4:
"Det vigtigste udfald var selvfølgelig, at Eriksen slap derfra med både liv og funktionsdygtighed i behold. Det kan han ikke mindst takke de læger, paramediciner og fysioterapeut, der hjalp med at genoplive ham, for"

Fra: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/landshold/landsholdslaege-er-ikke-i-tvivl-det-har-reddet-liv

Og så gider jeg ikke bruge mere tid på så stupide udtalelser, Acebone.

Jeg har ret. Du tager fejl.
Selvfølgelig kan man være død og dernæst blive genoplivet.

Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Særligt hvis man bliver råbt ind i hovedet.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Er det ikke skønt, Jussi. Du kan ikke lade være med at bekræfte min pointe om (intentionelle) fejllæsninger fra visse brugere.

Tak, igen. Du er næsten alt for sød.

Men jo jeg havde ret, da jeg i sin tid skrev, han var død.

Og jo, de lignede skræmte spillere, der tog sig til hovederne ved målet i stedet for at ruske op i hinanden.

(Glæder mig til din kommende kommentar om, at de bare skal råbe helt vildt eller tæske læs på hinanden. Det er jo i virkeligheden det jeg skriver...)
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
moderator
Nå, nu er det vist på tide tråden kommer tilbage på sporet.
https://kortlink.dk/sudv
Ja, det er det.

Derfor slutter jeg af med at skrive:

"Og jo, de lignede skræmte spillere, der tog sig til hovederne ved målet i stedet for at ruske op i hinanden."

Min pointe er, at på trods af en leder på banen (PEH), og en glad og blød landstræner, så virkede det ikke til, at det mentale var plads.

Måske også derfor, at PEH udtalte efter kampen, at de alle skulle kigge sig selv i spejlet.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har set det klip en del gange nu og synes altså, du på vanlig vis overdriver og læser alt for meget ind i det.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Det kan ikke udelukkes, at jeg overfortolker deres reaktioner.

I mine øjne lignede de ikke nogen, der var opsatte på "at få hævn" eller kæmpe og lde sig tilbage i kampen.

Hvad tænker du om PEH reaktion på kampen? "Vi skal kigge os selv i spejlet". Jeg er klar over, det sagtens kan være endnu en fodboldfloskel, men han siger vel ret beset, at de slet ikke leverede det, man kan forvente af dem, eller?

Hverken på banen eller i straffesparkskonkurrencen
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
moderator
I og med vi ikke skal til VM giver det vel sig selv, at vi ikke leverede nok. Det er hele den missede kvalifikation han refererede til. Og i snakken om, hvorvidt man leverer nok, er der jo meget mere end indstillingen man kan skrue på.

Men igen, når man ser på hvor hårdt der blev arbejdet, og hvor ærgerrigt man pressede på, så mener jeg heller ikke det er de håndtag som manglede. Om noget var der flere perioder, hvor man blev for ivrige. Havde man haft lidt mere tålmodighed, i stedet for at forsøge hail Mary´s fra distancen (PEH), været skarpere på de gode afslutningsmuligheder der så kom, og havde Riemer hurtigere fanget behovet for en ekstra mand i feltet, nu vi sad så tungt på spillet, så havde udfaldet været anderledes.
https://kortlink.dk/sudv
Efter en af nederlaget mod Tjekkiet injiceret depression og deraf følgende pause fra nærværende tråd har jeg netop læst op. Farverigt, må være det mest rammende adjektiv for debatten på de foregående 7 sider.

PEH har talt alt for meget om det spejl - jeg tror ikke, nogen på holdet undlader at bebrejde sig selv for nogen af de dårlige præstationer. Men jeg er faktisk i tvivl om hans lederegenskaber, for selvom han altid giver alt, virker han ikke som typen, der samtidig kan bevare overblikket i pressede situationer.
Og fri os nu for den snak om janteloven. Den forklarer intet og er i øvrigt ikke et dansk fænomen, selvom den er sat på formel af en dansker. Det handler om små miljøer, der for at sikre sammenhængskraften holder individerne nede, ikke om en særligt blød dansk mentalitet.

Jeg har ikke set mangel på fightervilje i denne kval. Vi er kommet tilbage igen og igen efter at være kommet bagud. Til gengæld har jeg set mangel på klare spillemønstre, organiseret pres og defensiv soliditet. Riemer virkede som et frisk pust, men det er bekymrende, at vi ikke spiller bedre nu end i starten af hans periode. Samtidig er det kun Belarus-kampen, der var decideret katastrofal, og i alle de tre matchbolde scorede modstanderne nogle vældigt usandsynlige mål. Det skal simpelthen nævnes og tages med i vurderingen, når der er tale om et low scoring game som fodbold.

For mig er det mest irriterende, at vi ikke formår at lægge det høje pres og stå solidt i det lave. Det burde vi kunne. Nu skal man huske, hvem vi havde i forsvaret under Hareide, men hvor er den “forsvar boksen for enhver pris”-mentalitet, som vi opbyggede dengang, og som Hjulmand førte videre? Det virker ikke, som om alle på holdet giver alt, når vi forsvarer, men der er selvfølgelig også stor forskel på Isaksen og Yussuf på defensive standarder.

Nå, men det ville være totalt hul i hovedet at spille betondefensivt som udgangspunkt med det her hold. Vi skal simpelthen gå efter at score flere mål end modstanderen frem for at være bange for at lade en enkelt gå ind. Men det burde vi kunne gøre uden at lade hold som Belarus, Skotland og Tjekkiet score mere end et i snit.

Jeg ved ikke, om Riemer burde fyres, men jeg er ikke tryg ved noget i DBU, så længe Jesper Møller sidder på tronen - heller ikke Peter Møllers faglige vurdering og interne evalueringer.
Meget enig i ovenstående.

Du skriver i øvrigt selv dette:

"men hvor er den “forsvar boksen for enhver pris”-mentalitet, som vi opbyggede dengang, og som Hjulmand førte videre? Det virker ikke, som om alle på holdet giver alt, når vi forsvarer, men der er selvfølgelig også stor forskel på Isaksen og Yussuf på defensive standarder."

Den mentalitet kunne jeg ikke få øje på, og da Tjekkiet scorer, registrerer jeg bøjede nakker.

Riemer forsøger i hvert fald ikke at opildne spillerne ude fra bænken. (Og nej, det gør Carlos Ancelotti heller ikke...)
Danmark lå nummer 11, da han overtog, og nu har man misset tre matchbolde, hvoraf den ene var til verdens nummer 100 på hjemmebane.

Hvad ligger vi nu? 25?

Hvorfor skal man forlænge med en træner, der hverken har leveret på resultaterne eller flot og sprudlende spil over mange kampe?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce