Snak

Mere indhold efter annoncen
Moller - grunden til Eriksens højere niveau skal findes i den danske opstilling, tror jeg.

For det første havde Eriksen for mig at se et mere centralt udgangspunkt i stil med det, han har i Ajax (Jeg ved godt, at Toft ævlede om, at Olsen havde vendt trekanten om, men vi spillede reelt mere 4-3-3 end 4-2-3-1).

For det andet havde Eriksen Fischer og Boilesen omkring sig. Dem kan han både kombinere med, og de tager ligeledes en masse løb, som skaber plads til Eriksen (Det gør Braithwaite iøvrigt også).

Fremtiden må være en 4-3-3 med målsøgende og tekniske dygtige wings.
moderator
@ Mr123

Jeg vil til hver en tid mene han er bedre end feks Stryger

Nej, Stryger er langt bedre skolet, og er en bedre spiller. Han er en langt bedre pasningsspiller, og især i landsholdssammenhæng vægtes det højt.

Ahlmann kunne være en løsning på venstre back, det har du ret i, og mon ikke nok han skal få sin chance på et tidspunkt. Selvom jeg vurderer Boilesen til at være foran ham.

Boilesen er milevidt foran Ahlmann, og det vil han altid være. Juelsgaard er ligeledes klart bedre end Ahlmann. Dog vil vurdere Ahlmann på nogenlunde samme niveau som Kirkeskov. Ahlmann bliver aldrig en løsning i forhold til landsholdet, men han har dog langt bedre redskaber end Dalsgaard.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg vil nu være påpasselig med at sige "aldrig", når der er tale om spillere i start tyverne.

Det er jo f.eks. også langt fra givet, at Boilesen har fysikken til en lang landsholdskarriere.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Nej, Stryger er langt bedre skolet, og er en bedre spiller


Det er jo useriøst det der. Dalsgaard er en langt bedre back end Stryger. Resten er jeg ikke uenig i, selvom du er noget bombastisk i dine udmeldinger.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Det er kun lidt over et år siden, at Stephan Andersen stod en forrygende EM-slutrunde på et presset dansk landshold. Ved den lejlighed satte han mange point i banken hos de danske landstrænere og sikkert også hos Real Betis. I den første kamp ovenpå slutrunden laver han et drop og straks bliver han krævet sat af. Nøjagtigt som en angrebsspiller skal sættes af, hvis han brænder en stor målchance.

SA bliver nok aldrig en ikonisk målmand i dansk fodboldhistorie, men jeg forstår ikke den negative tilgang til SA ift. landsholdsboblerne blandt målmænd. Efter et år som bænkevarmer er Andersens form ikke optimal, men er konkurrenterne virkelig bedre valgt? Eller hviler deres popularitet i den omstændighed, at de ikke har fået muligheden for at kvaje sig på landsholdet? Når man ikke spiller, laver man ingen fejl.

Det mest besynderlige er den uendelige tro på Anders Lindegaard. Spørger man folk hvorfor han skulle være bedre, så er svarene typisk en henvisning til et par TV-redninger i en landskamp i Portugal, hvor han afløste en skadet Thomas Sørensen, samt det faktum at han spiller i Manutd. Lindegaards bedste sæson ligger 3 år tilbage i tiden, hvor han blev kåret som Tippeligaens bedste målmand. Og så har han med blandet dygtighed spillet 17 kampe på klubholdet over 2½ år. Til foråret fylder Lindegaard 30 år. Han har nået den alder, hvor han kun kan fylde rutine på.

For det andet havde Eriksen Fischer og Boilesen omkring sig. Dem kan han både kombinere med, og de tager ligeledes en masse løb, som skaber plads til Eriksen (Det gør Braithwaite iøvrigt også).

Det er en plausibel forklaring på den pludselige opblomstring. Hvis Fischer viste sit sande niveau i den kamp, så burde han bare ikke være a-landsholdsspiller. Nicklas Pedersen havde flere vellykkede aktioner end VF.
I hear Glenn Hoddle has found God, that must have been one hell of a pass
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er lidt skeptisk mht. Fischer, han virker lidt for højspændt, og synes han laver de samme fejl som tidlige, dvs. han kommer ikke altid hensigtsmæssigt af med bolden.
Landsholdet/OB
moderator
Det er jo useriøst det der. Dalsgaard er en langt bedre back end Stryger.

På hvilke andre parametre end hurtighed er ovenstående tilfældet?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Indlæg, 1-mod-1, selv defensivt er han bedre. Stryger ser jeg ikke det store lys i, han fighter meget, men udover det synes jeg ikke han er noget specielt. Heller ikke teknisk.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
moderator
Dalsgaard er sløjt kørende 1-mod-1. I de efterhånden mange kampe jeg har set AaB, har jeg endnu til gode at se ham tørre sin direkte modspiller. Du virker forblændet af dit klubtilhørsforhold.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Dalsgaard er stadig bedre 1 mod 1 end Stryger.

De har begge iøvrigt et move 1 mod 1: Langt træk mod baglinjen også ellers løbe fra modstanderen.

Dalsgaard har også nogle noget dribleture, hvor han kører mod mål. Lidt overraskende lykkedes det til tider, men han afslutter for tit som var han Lars Jacobsen.

Defensivt tror han ekstremt meget på sin speed og "lokker" konstant sin modspiller til at gå på ydersiden af ham. Det måtte han gerne stoppe med at gøre konstant, da han til tider bliver "brændt" voldsomt(for nu at forblive i NFL jargonen)
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce