Snak

Mere indhold efter annoncen
Modsat Thomas Sørensen der i langt de fleste landskampe havde et stabilt forsvar foran sig, så har Stephan A. skulle spille mod forskellige konstellationer, og det har selvfølgelig påvirket kommunikationen.


Har Stephan Andersen ikke, i langt størstedelen af kampene spillet med Daniel Agger, Simon Kjær, Lars Jacobsen og en tilfældig venstreback? Jeg tror ikke, at der har været mere udskiftning i forsvaret i Stephan A. perioden, end i Thomas Sørensen perioden. Altså hvis man måler det op i procent. Men du kan måske korrigere mig. Jeg ved, at Stephan Andersen har haft både Jores Okore og Andreas Bjelland foran sig også, men Thomas Sørensen havde vel også skiftende makkerpar.
Silkeborg IF
moderator
Det slår mig bare, at Rene Henriksen og Martin Laursen var et langt mere stabilt makkerpar, end hvad vi sidenhen har kunnet fremvise.

Stephan A. har i hvert fald også været begunstiget med AMC i betydende kampe.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Cornelius er ikke engang på bænken.
Landsholdet/OB
Haaber at FCK koeber ham tilbage. Jo hurtigere han kan skride fra galehuset i Cardiff, jo bedre.
"Ellers notorisk pro DK til udlandet.. "
Enig, min første tanke var ærgrelse.

"..men Cornelius retur til FCK er redning af potentielt skibbrud. .. "
Hvis han er blevet knækket, ja, så er det nok bedre, at han får genopbygget selvtilliden og kampformen i trygge omgivelser.
Landsholdet/OB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg forstår ikke helt købet af Cornelius. Eller det er måske så meget sagt, for jeg forstår godt hvad det er man håber der sker. Man redder en af sine egne drenge. Det er både godt for image, og garanteret i oprigtig interesse ligeså. Derudover håber man, at han kan vende tilbage til det niveau han viste for halvandet til et år siden. Jeg har dog virkelig svært ved, at se det ske.

For et år siden - Lige knap og nap, faldt han drastisk i niveau. Sammen med holdet, nuvel. Men han faldt også i niveau på landsholdet, og siden er det kun gået én vej. En uheldig skade og alt det der kan have haft en stor betydning, men jeg anser det som en kende naivt, at tro han kan hæve niveauet betragteligt.

Misforstå mig ikke. Jeg synes super godt om det at man henter et "flop" hjem og hjælper ham tilbage på sporet, men jeg synes rent forretnings- og fodboldmæssigt at det er et selvmål, at betale 27-28mio kroner for at få et (efter alt at dømme) one hit wonder tilbage. Der er intet der taler for at han skulle blive ligeså god, som han var i de berømte halvår.

Jeg klapper i mine fede fingre, hvis de får liv i ham igen, altså på et niveau hvor han bliver en gevinst for landsholdet. Men indtil da er jeg sgu en smule kritisk.
Silkeborg IF
´Jeg har dog virkelig svært ved, at se det ske.´

Det forstår jeg ikke meget af. Han slog til under Ariel, men passer om muligt endnu bedre ind i Ståles system og brug af den type angriber.

Jeg tror der er tale om en meget,mmeget god handel - også for landsholdet.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jeg håber du har ret. Jeg tror bare han har overpræsteret i et halvt år, og aldrig kommer i nærheden af det niveau igen. Uanset hvor godt han så ellers passer ind i systemet.
Silkeborg IF
moderator
Det er dog vanskeligt at se noget negativt ved handlen medmindre man er økonomiansvarlig i Cardiff.

Cornelius passer netop som fod i hose ind i FCKs system, men der er selvfølgelig ingen garanti for, at han bomber på samme vis igen. Hans alder taget i betragtning er det da en sublim handel, når man taget sommerens salgssum i betragtning.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det er dog vanskeligt at se noget negativt ved handlen medmindre man er økonomiansvarlig i Cardiff.

Cornelius passer netop som fod i hose ind i FCKs system, men der er selvfølgelig ingen garanti for, at han bomber på samme vis igen. Hans alder taget i betragtning er det da en sublim handel, når man taget sommerens salgssum i betragtning.


Nja, tjo, tja... Selvfølgelig er Cardiff tabere i denne sag. Uomtvisteligt.

Men jeg synes det er for let købt, at sige at FCK er vindere og at det er en sublim handel. For under den forudsætning at han ikke bliver andet end en jævn superligaspiller, så har man ødslet 27mio kroner væk. Derudover er hans løn formentlig betragteligt højere end da han forlod klubben. Det er jo ikke så nemt, som at sige salgssum minus købssum = god forretning. Det er det selvfølgelig, men det havde i det givne tilfælde været en klart bedre forretning IKKE at købe ham.

Det er lidt den præmis jeg arbejder ud fra.
Silkeborg IF
Annonce