Agger til Barcelona? Ville det ikke være nice, eller ville han blive bænket dernede?
-----------------------------
http://www.cadenaser.com…srftb_5/TesGoogle-trans, rettet:
"Denne sæson har klubben endnu engang lavet en omfattende scouting af Daniel Agger, Liverpools central forsvarsspiller.
...
Barca forsøgte alerede at skrive under med ham sidste sommer. Barca bød men Liverpool afviste. Agger var den centrale favorit hos Tito Vilanova som et alternativ til Thiago Silva. Barca forhandlede med Agger fra Liverpool og Chelseas David Luiz, men med ankomsten af Tata Martino, har forhandlingerne gik i stå, fordi den argentinske træner valgte ikke at hente en central forsvarer.
Nu, et år senere, er Daniel Agger stadig en solid mulighed for at styrke Barca forsvar, i sådan en grad, at klubben har opgraderet overvågningen af den dansk forsvarer. Agger er på kontrakt indtil 2016 , men denne sæson har han ikke været fast på Brendan Rodgers hold, jeg tror, at dette aspekt kan lette Barcas arbejde og Aggers afrejse."
-----------------------
Et eller andet skal han vel gøre, også i landsholdsregi? Og Rodgers kan vel ikke seriøst holde på ham, når han ikke spiller ham?
Tror I han ryger videre, eller vælger trygheden og den familiære stabilitet i Liverpool, som Mølby snakkede om?
Jeg synes det er så tydeligt, at Brendan fravælger Agger, at man næsten skulle tro, at han allerede var på vej væk?