Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er en spændende startellever. Glæder mig over at Jon er på toppen - hvis det er tilfældet. Jeg tror det kan blive en genistreg af Olsen.

Men som den mandagstræner man er, så havde jeg nok set Jacob Poulsen i en mere offensiv rolle, da hans kvaliteter er uomtvistelig bedst der.

Men hvis denne opstilling er den endelige, så glæder jeg mig endnu mere til kamp i aften.

edit: Dog er Bendtner ikke i sit rette element på kanten - hvilket han også selv har udtalt. Og bekymrer mig lidt med Michael Jacobsen på venstreback. Han har ikke præsteret på sit højeste for AAB, så kan blive vores achilleshæl.
In a controversy the instant we feel anger we have already ceased striving for the truth, and have begun striving for ourselves.
Desuden kan det viser sig at være rigtig giftigt, hvis han da er klar, at sætte en så boldfast en spiller ind som Daniel Jensen ind senere i kampen. Ligesom Søren Larsen også kan blive et giftigt træk.

Det kræver dog at han kommer på banen før 10 minutter før tid.
moderator
Søren Larsen skal selvfølgelig kun i spil, hvis vi er bagud.

Jon Dahl alene på toppen er bestemt ikke en god idé. Det har været afprøvet før, og er hver gang endt jammerligt. Vi vil simpelthen komme til at mangle fysik fremme og dermed afgive initiativ. Skal Bendtner starte på kanten, så havde jeg hellere set Søren Larsen eller Dunken helt fremme, for de kan fysisk tage kampen op med de svenske fyrtårne.

Martin Jørgensen som den forreste midtbanespiller lyder fornuftigt. Taktisk er han landsholdets bedste, og han vil formentlig kunne placere sig ud af eventuelle problemer. Det ændrer dog ikke på, at han fysisk er for svag. Pointen, såfremt dette virkelig er MOs plan, er at MJ skal finde rummet mellem svenskernes forsvar og midtbane, og med præcise pasninger til de fremadstormende kanter gøre skade på modstanderen.

Sidste spørgsmålstegn er Michael Jakobsen. Jeg er ikke nervøs for, at han er nervøs, men snarere at han er overtændt. Disciplin er nøgleordet, og han kan til tider tabe hovedet, og være overilet i sit spil. Her havde jeg foretrukket Silberbauer, der ganske vist ikke er venstrebenet, men til gengæld er langt mere disciplineret, og desuden har leveret for landsholdet de gange, han spillet.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Den nævnte opstilling tyder på svenskerne skal angribes på kanterne, hvilket bliver en formsag hvis JP/MJ er i hopla.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Opstillingen, som den ovennævnte kunne tyde på at Olsen gerne vil have Bendtner væk fra de 2 fysisk stærke midterforsvarere, der jo bortset fra en enkelt episode havde totalt styr på ham i den første kamp, da han lå helt fremme.
Ved at vælge sætte Jon helt frem og rykke Jørgensen ind centralt, så tyder noget på, at det lidt tunge svenske midterforsvar istedet skal udfordres mere langs jorden - nej Jon kan ikke tage kampen op fysisk imod Majstorovic og Mellberg, men det skal han heller ikke.
Han er en meget bevægelig spiller og på sin vis er det ret uortodokst at have ham liggende helt fremme, så det burde kunne forårsage en vis uro i løbemønstrene, der kan give plads til andet geled ( Bendtner, Jørgensen og Rommedahl).
Jørgensen holder sjældent en hel kamp, så i fald vi er nødt til at satse senere i kampen, så åbner det op for at Jon rykkes tilbage på Jørgensens (og sin vandte) plads og dermed bliver der en plads ledig oppe foran, som kan gå til Søren Larsen.

PÅ midten skal der virkelig knokles igennem, så der håber jeg bestemt at der holdes fast i 2 gange Poulsen. Daniel Jensen kan så fx sættes ind senere i kampen, i fald vi skal holde mere på bolden, eller at C.Poulsen rykkes tilbage i forsvaret, hvis Agger ikke kan holde luft.

Ellers er jeg godt tilfreds med, at vi i forsvaret måske omsider stiller op med spillere, der på samtlige pladser dækker det område, som de også praktiserer i det daglige. Det burde kunne garantere noget " fasthed".
Reason? now thats the enemy of art!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Havde ikke forventet JDT paa forreste plads da det aldrig har fungeret, men det var heller ikke med Bendtner paa banen. De to kan eventuelt skifte mellem venstre wing og haengende angriber, og det er IMO vigtigere at Olsen stiller med en staerk midtbane. Vi kommer til at se hvordan dette eksperiment fungerer, men man kan ikke kritisere ham for at proeve noget nyt.
Jeg er meget enig i at Jon på toppen ikke er optimalt, men det med at det aldrig har virket holder altså ikke. Vi slog Fankrig med 2-0 i Korea i 2002 med Jon på toppen og en meget stærk defensiv!
OK, nu betyder den sidste kamp intet, saa vi kan eksperimentere igen.

Jeg vil gerne se et hold mod Ungarn uden hverken Rommedahl, Tomasson, eller Joergensen.
Om det er Absalonsen, Gronkjaer eller Enevoldsen paa venstre og Bendtner paa hoejresiden er jeg ligeglad med. Spillerne i periferien burde faa nogle minutter, og det er netop i angrebet at vi har set de stoerste problemer, og den gamle garde har vaeret hylende ueffektiv. Ud med dem og lad de nye ansigter vise deres vaerd.

Jeg vil gerne have en kamp på onsdag uden spillere, der vil få karantæne med en advarsel. Hvis det bliver gennemført fuldt ud skal vi finde to nye backer, og så en god gang oprydning op gennem banen med Kjær, Christian Poulsen, Jon Dahl og Rommedahl ude. Og så skal Søren Larsen og Stephan Andersen i øvrigt også holde sig væk.

Hvis det bliver tilfældet, skal vi nok få set nogle af de nye spillere i aktion, da der ikke er vil være alt for mange muligheder tilbage uden de her otte spillere.
Nu er der jo sagt og skrevet mange kloge ord om landskampen i lørdags.

Jeg har dog hæftet mig ved, at enkelte brugere mener, at der var tale om held.

Sågar Zlatan mener (selvfølgelig) at Sverige burde have vundet.

Jeg har nu genset kampen og optalt chancer og muligheder.

1. halvleg:

Stor chance til Bendtner efter oplæg fra Kjær. Får Nicklas bedre ram på den, ligger den i kassen. I stedet sjutter den ind til Isaksson.

Kæmpe hovedstødschance til J. Poulsen efter glimrende opspil af Bendtner, Rommedahl og Jacobsen.

2 halve chancer til Zlatan og Källström efter klumpspil.

Svensson langskud, som rammer Kjær i ryggen.

Jørgensen langskud, som rammer et par meter ved siden af.

Hårdt skud af M. Jakobsen som Isaksson redder til hjørne.

Poulsen skud efter etableret angrebsspil, men rammer Romme i ryggen.

Skud fra Svensson som rammer Agger.

Majstorovic header, hårdt presset af Kjær, bolden i favnen på Sørensen efter hjørnespark.

Jon fuldstændig fri i feltet efter indlæg af C. Poulsen- man tænker at Larsen havde haft højden til at nå den.

2. halvleg

Zlatan har to farlige indlæg, som begge bliver clearet af forsvaret.

Giftigt indlæg til totalt fri Agger, som rammer den med knæet. Bolden hopper ind til Isaksson som kan samle den op

J. Poulsen skud i ryggen på Majsto.

Romme skud i ryggen på svensk forsvar.

Bendtner dribler sig ind fra kanten- det flade skud sidder dog lige på Isaksson.

Romme forsøg et par meter ved siden af målet efter ping pong med Bendtner.

To store muligheder, hvor Romme ikke får afleveret godt nok, først til J. Poulsen, derefter til Jon.

Mål af Poulsen. Opspil i højre side. Kjær frem til Lars som spiller Romme i dybden. Bolden heades væk og Bendtner lægger op til målet.

Bendtner i de døende sekunder cm forbi efter et par glimrende driblinger.

For at opsummere:

Skud på mål eller forbi:

DK 8

Sverige 1


Hvis man føler for at inkludere skud i ryggen på modstandere og de to gange hvor Sverige har den i nettet, er man velkommen.

For mig giver det ingen mening.

I Sebastian Larssons tilfælde er der endda fløjtet lang tid før han header bolden i mål.

EDIT

For at citere A.K.M.

´alle hold kan vel score hvis de spiller uden offside regler og uden baglinie´
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce