Snak

Mere indhold efter annoncen
npl@

Så du overhovedet kampen? Boilesen faldt helt sikkert ikke igennem med et brag. Ajax kunne ligeså godt have fået point i dag, men Ajax forsvarsspil, var ikke imponerende, samtidig med at de ikke var kyniske nok i angrebet. Det var selvfølgelig skuffende af Ajax at tabe på hjemmebane, men hele holdet havde en off-day, og PSV er ikke et hvilket som helst hold. De har en række rigtig gode spillere.
Forza Napoli Sempre!
Kian Hansen spiller igen på defensive midtbane i aftenens kamp mod Monaco.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
@TR1986

Ja, det gjorde jeg. Og det var pudsigt hvordan størstedelen af PSVs angreb kom via Ajax´ venstreside. Specielt ved målet til 2-1 bliver Boilesen tørret godt og grundigt af Narsingh. Måske har de Boers taktik noget af gøre med det, da Boilesen spillede langt længere oppe af banen, men det defensive arbejde han leverede idag var på niveau med Simon Poulsen.

Det var jo ikke pga. af skader at han blev taget ud efter en times spil
Tak for sidste linie, npl - da jeg så hans utidige udskiftning på livescore, skreg det godt nok af forstrækning.

MKD så rigtigt stabil ud i gårsdagens hjemmekamp mod Getafe og udviste sit sædvanlige fremragende blik for spillet centralt på holdets midtbane.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mon Lasse Vibe kommer på landsholdet?

Han burde være klar.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Allsvenskan er dog ikke ret god, så til daglig bliver han ikke matchet på særlig højt niveau.
Han scorer dog en masse mål, så det bør selvfølgelig vægte en smule. Han er dog ikke spidsangriber, og jeg har svært ved at se, hvem han skulle slå af på landsholdet.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Lasse Vibe bør i hvert fald få chancen på landsholdet. Han kan både spille som hængende angriber eller som fløjspiller. Det er positioner, hvor vi godt kunne prøve nye spillere af. Jeg synes han, efter danske forhold, er en fremragende spiller.
Forza Napoli Sempre!
Havde Lasse Vibe været en typisk DBU-nier ville det være oplagt i forhold til alternativerne.

Vibe minder bare i stor grad om Braithwaite og er der virkeligt plads til to af dem i truppen? Det er i forvejen lidt et usikkert eksperiment med Braithwaite på toppen.

Jeg vil dog ikke blive voldsomt overrasket, hvis Vibe er med i mangel på alternativer. Duncan er skadet, Makienok skal giftes og Bendtner er måske udelukket.

Jeg tror, at Vibes chancer afhænger af MO´s stædighed omkring Bendtner og hvor mange spidsangribere han vil have med i de kampe. Skal der to eller tre spillere med som kan spille på toppen? Normalt bør to være nok, men Vibe og Braithwaite kan også benyttes på kanterne, så det kan blive et spørgsmål om trupsammensætningen.

Jeg tror, at Braitwaite og Cornelius er foran Vibe. Førstnævnte er en bedre spiller, mens Cornelius passer bedre ind i konceptet.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Det er efterhånden blevet et ukendt faktum, men lige så gerne jeg ønskede, lige så usandsynligt er det nok desværre.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
´Truende rushes´ - jep, og det er vel lige det, der skal begrænses som 6´er, hvorfor man ville tage en naturlig dimension af hans naturlige spil ud.

Men hvis Olsen (forhåbentlig) holder fast i den omvendte trekant, håber jeg da, at man får set lidt mere til ham, hvis vi ikke spiller med decideret 10´er og en noget mere dynamisk midtbane.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Annonce