Usselt niveau i 2.halvleg som forventet. Det er så åbenlyst, at disse venskabskampe er uinteressante, og det er ved at være et dårligt mønster for Danmark.
Puha. Må virkeligt håbe at vi bliver forskånet for skader til førsterækken på landsholdet under denne kvalifikation, for ellers kan vi da godt vinke farvel til den EM slutrunde.
Mangler Okore, Zimling, Krohn-Dehli, Fischer (når han en gang kommer i form), og Braithwaithe. Må formode - eller ihvertfald håbe - at anden halvleg havde set noget bedre ud med dem på holdet.
Hvorfor nævne Fischer? Han er vel ikke en del af A-kæden på landsholdet endnu? Jeg synes det var tydeligt han stadig manglede meget da han sidst spillede for landsholdet.
Native American
Soar like an eagle, sit like a pelican
Don’t call us Indians
We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Men alligevel så kan jeg ikke forstå, at man sælger venskabskampene hver gang i 2.halvleg. Det er jo klart, at man ødelægger balancen og dynamikken, når man skifter så mange spillere ind og ud.
Det kan godt være, at man var tvunget til at gøre det i dag, men det er jo set tidligere.
En Fischer i form har noget af den X-faktor som vi ellers kun har i Eriksen. Det så vi jo bl.a. i den kamp som vi spillede i Armenien, hvor der måtte en Fischer til for at lukke op for deres defensiv og fremtvinge straffespark.
Mener ikke han er en del af A-kæden (endnu), men i form er han en langt bedre spiller at kunne smide på banen end en Lasse Vibe, Kasper Kusk eller Emil Larsen. IMO, selvfølgelig.
Det vil da ikke mening at drive rovdrift på Agger og Bendtner, der skal bygges op. Det samme med Boilesen. Det er jo bedøvende ligemeget med de her kampe.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.