Snak

Mere indhold efter annoncen
Mads Justesen fylder snart 32 og har som sådan ingen erfaring med noget der bare ligner top fodbold. Han har været i Hobro i 10 år, og selvom det da er imponerende hvad han har leveret de seneste par sæsoner, så er der altså intet der tyder på, at hans øvre niveau ligger og flagrer endnu højere oppe end det har pt. leverer.

Og det der med at han skulle være bedre defensivt og offensivt end så mange andre spillere i landet har jeg virkelig svært ved at se. Sidste sæson scorede han 3 mål i 1. division. Det samme gjorde hans holdkammerat og sidemand Anders Egholm. Han har dog modsat Mads Justesen faktisk tidligere præsteret på et niveau, der MÅSKE kunne berettige til en marginaludtagelse. Mads Justesen var et decideret våben for Hobro i 2012/13 sæsonen hvor man næsten rykkede ud. Og hvis man så Hobro det år, så var Mads Justesen primært berettiget til en plads på holdet qua hans mål. Han stod decideret skidt på banen, og blev ofte fanget langt fremme på banen - Det var selvfølgelig også derfor han scorede mål, bevares. Men det vil han jo alligevel ikke få lov til på landsholdet. Og hvis det er en mand der skal score mål i åbent spil, så sætter man selvfølgelig ikke Mads Justesen på banen. Så smider man en af de offensive spillere ind, som pt. scorer mål - Lasse Vibe eksempelvis. Hvis man mangler en spiller at kaste høje bolde op på, så var det nok bedre at bruge Andreas Cornelius (eller Duncan og Makienok når de er klar), og hvis man har brug for en som både kan forsvare, og bruges som opspilsstation så var Jannik Vestergaard nok et godt bud. Jores Okore, som rent faktisk er udtaget har også nogle af de samme kompetencer. Hans scoringssnit fra FC Nordsjælland-tiden ligner meget det Mads Justesen har for Hobro. Hvad man dog skal have med i historien er at Mads Justesen har scoret 10-12 stykker af hans 34 mål i 2. division eller lavere.

Mads Justesen kommer aldrig til udlandet. Det tror jeg simpelthen ikke på. Han er en deltidsspiller, som er lærer i sin civile karriere. Han er sat og han har sågar sin bror som assistenttræner i klubben, hvilket faktisk til tider har været den eneste årsag til at han har spillet. Bl.a. i 2011/12 sæsonen. Selv hvis han virkelig brændte for det har jeg virkelig svært ved at forestille mig en klub på et højere niveau end den danske Superliga vil satse på ham. Han er ganske enkelt ikke god nok defensivt. Han er brølstærk, og vinder sine hovedstødsdueller, men han er måske superligaens langsomste forsvarsspiller og hans defensive timing er til tider decideret kritisabel.

Det ville være at satse helt hovedløst at udtage ham til landsholdet efter 6 superligakampe. Når vi kommer længere hen i sæsonen, så vil Hobro-effekten også stille og roligt aftage og så vil man snart se at han ikke er nogen ørn i det defensive. Jeg ville være MEGET urolig ved at have ham på banen imod et armensk hold som har Mkhitaryan rendende oppe foran, i en situation hvor vi endnu ikke har lukket kampen.
Silkeborg IF
Jeg så det meste af Danmarks kamp mod Rusland i u21 kvalen. Det er altså et rigtigt stærkt hold vi har der, og der er mange dygtige spillere rent teknisk. Lasse Vigen havde jeg endnu ikke set i aktion før, og han efterlod et rigtigt positivt indtryk. Andreas Christensen udfyldte rollen som oprydder godt, og han så også meget komfortabel ud med bolden for fødderne. Offensiven med Uffe Bech, Amankwaa og Thomsen var meget bevægelig, og Danmark skabte en del chancer.

I dag slog vores u19 hold så Sverige 2-1, så det ser godt ud på talentfronten.
Offensiven med Uffe Bech, Amankwaa og Thomsen var meget bevægelig


For ikke at glemme Yussuf Poulsen, som måtte melde afbud.
SotD opregner helt korrekt nogle fakta vedr. Justesen som jo skal med for at billedet bliver retvisende, og det er jo ikke alt sammen noget der skulle tale til fordel for Hobro-manden.

SotD har herudover sine egne meninger/holdninger om MJ. De er mindst ligeså gode som mine.

Nu var mit udgangspunkt jo også inspireret af at Bendtner ikke mener han kan spille 90 min for fuld kraft, men nærmere 60-70 min. Og at vi – til dagens kamp – så måske kunne mangle et ”hemmeligt våben” ( ja, hvornår kan man i grunden ikke det )i fald at kampen ikke er afgjort når Bendtner ikke kan mere. Havde fx Makienok eller Morten Rasmussen været klar/skadesfri var denne tanke om Justesen aldrig kommet på tryk.

Punktet om udland er vi helt enige om.

Jeg håber jo som alle andre at plan A vil være nok i dag. Bare vi ikke tror kampen er vundet på forhånd.
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
For ikke at glemme Yussuf Poulsen, som måtte melde afbud.


Korrekt, men nu tog jeg udgangspunkt i dem, der spillede. Cornelius manglede eksempelvis også.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi er en del af noget større, folkens! Armenien får stryg. Det SKAL ske.

Jeg forstår i øvrigt slet ikke, hvorfor DBU arrangerer en venskabskamp imod Tyrkiet. Det ville altid blive som en hjemmebane for Tyrkiet, hvilket også var præcis, hvad der skete. Det samme, hvis det havde været imod Bosnien. Det giver ringe mening.

Duck:

Et bud er, at er en "tak for sidst"-kamp - de spillede også venskabskamp i Istanbul for to år siden.

http://www.dbu.dk/landsh…2&sPSize=50


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
moderator
Man kan jo slet ikke se den optakt der. Det er da helt sygt så pinligt og dumt det hele er. Janni og Karsten der bliver interviewet af Uffe Holm. Så bliver det vel ikke mere hjernedødt.
Dette er en signatur.
Helt ening.
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Duck.
En kamp mod Tyrkiet er jo garant for at der rent faktisk kommer nogle tilskuere til kampen.
It's so easy to laugh, it's so easy to hate It takes strength to be gentle and kind Bif siden 1985
Annonce