Snak

Mere indhold efter annoncen
En ting er om vi er middelmådige. En anden ting er, at vi tilsyneladende har ret store problemer med det koncept vi gerne vil spille.

Jeg synes vi minder lidt om BIF. Vi har faktisk nogle ganske habile spillere i Eriksen, Krohn, Agger-Kjær og Højberg, der danner en god stamme. Men vi virker ikke til at have nogen plan udover at "have bolden". Vi spiller den langsomt, defensivt rundt, og er så enormt indirekte i vores spil, at det er utrolig svært at se hvad vi egentlig gerne vil.

Men hvis vi blot er middelmådige, er det måske på tide vi begynder at droppe tanken om at vi altid skal være det hold med bolden mest, og spille lidt mere simpelt og direkte, og overlade bolden til et hold som Portugal.

Altså det danske landhold består af:

PEH som ikke spiller til daglig
Kvist fra Wigan
Uffe Bech fra FCN
Bendtner der har spillet 3 kampe på 1 år.
36 årige LJ

Og så et par ok spillere fra midterklubber i diverse ligaer…

Det er jo ikke noget man kan forvente sig det store af...
Så får Ronaldo gult for aftenens måske tyndeste frispark.
Der har været mange tyndere frispark.
moderator
@Frygah

Hvis du vil have vi skal spille simpelt og direkte giver det jo ikke meget mening at fremhæve MKD og Eriksen, da de jo netop ikke er eksponenter for en sådan spillestil. Og vi mangler gode kanter med fart for at kunne være et stærkt omstillingshold.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tab nu ikke hovedet, Foggy.

Det er svært at bebrejde arrangørerne det skete.

At spilleren prøver at nedtage dronen er vel naturligt. Han vil vel gerne spille videre.

At albanerne indlæser noget anti-albansk i nedtagningen er helt væk, men set i lyset af konflikten vel forståeligt.

I bagklogskabens lys burde dommeren have nedtaget dronen - eller serberne burde have ladet albanerne gøre det.

Ingen straf til nogen af holdene, hvis du spørger mig.

Kampens resultat bør fastsættes til 0-0 eller spilles om - om lang tid.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
SUK i 95. minut. Nej nej nej :-(
Nej, hvor er det sløjt.
For helvede..
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Så slog verdens bedste til!
Annonce