Ah, diverse u-hold. I så fald fint nok.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land.
https://imgur.com/a/NnVu7eA
England - 28 point, ubesejrede med 9 sejre og blot én uafgjort. Det var lige i starten, og ude mod Finland. Siden da fik de skudt sig gevaldigt varme. Jeg er virkelig glad for at slippe for dem. De kan stille op med et ret ondt hold:
Wilshere, Sterling, Ox-Chamberlain, P. Jones, Shaw, Kane, Redmond, Ward-Prowse, Jenkinson, Chambers, Flanagan, McEachran, Zaha, Shelvey, Barkley, Wickham.
Læg især merke til Ruben Neves. 17 år gammel! Spiller næsten hver gang for FC Porto i en eller anden udstrækning. Kæmpe talent.
Ingen tvivl om, at England har et stærkt hold, men vil det ikke være mere relevant at kigge på, hvem der rent faktisk har spillet for u21 holdet i kvalifikationen frem for at kigge på, hvem der har alderen til at være med? Wilshere, Oxlade-Chamberlain og Sterling er alle fast inventar på det engelske landshold (Wilshere har endda været det i en god periode nu), og jeg finder det meget usandsynligt, at de vil komme i spil til slutrunden. Derudover var Barkley vel også godt inde omkring A-landsholdet inden sin skade. Det er altså de fire største navne på din liste.
Han er givetvis et stort talent, men at han spiller næsten hver gang er vel en lille overdrivelse. Han har fået to indhop i CL, hvilket sammenlagt har givet ham 36 minutter (ud af 360 mulige). Derudover har han spillet 5 gange fra start i ligaen og har fået to indskiftninger her.