Det er sjovt med hypen omkring Pierre-Emilie. Han er havnet i en situation, hvor han kunne springe ud som Jehovas Vidne, tage Lars Elstrup i hånden og løbe nøgen ned gennem Strøget og så stadig blive hyldet af den samlede danske sportspresse.
Det besynderlige grædeanfald er åbenbart en genialitet...
Fodbold er i vores moderne samfund nu engang det tætteste vi kommer på en arena, hvor man gerne må vise store følelser i det offentlige rum uden at blive anset som socialt anløben. Når en spiller viser, at en sejr og glæden ved spillet betyder lige så meget for ham som for fansene, så er det klart, at det afstedkommer stor sympati, for generelt synes profesionelle fodboldspillere helt utroligt fjerne fra at dele følelsesregister med de mennesker, der betaler gildet for dem. Selvfølgelig slubrer vi romantikken i os, når der på TV står en 19-årig knægt, der er grædefærdig, fordi hele oplevelsen bare er for stor for ham - det er da identifikation, der vil noget!
At der nok ikke går længe før hvedebrødsdagene på landsholdet er ovre for PEH, og kritikken vil begynde at tage til ligesom med Eriksen er en anden sag.
Chelsea siden 2002, Manchester City siden 2007, Paris Saint-Germain siden 2010 & Newcastle siden 2020.