Snak

Mere indhold efter annoncen
Spørgsmålet er, om vi overhovedet bør stræbe efter anden eller tredjepladsen for har vi overhovedet noget at gøre ved et EM? 2x 0-0 mod Albanien og Armenien, trøsteløst spil og otte mål i syv kampe er simpelthen ufatteligt ringe. At vi har enormt besvær med holde fast i en andenplads i den her gruppe er helt ufatteligt.

Vi kan sandsynligvis ikke gøre os gældende, ved slutrunden, men vi må ikke undervurdere den slutrundeerfaring, som ikke mindst de yngre spillere kan drage nytte af fremover. Så vi skal med! der er også noget økonomisk i det for DBU, ikke at forglemme.
FC Bayern Munchen - siden 1980 Brøndby IF - siden 1981
Ja Serbien er vel sammen med Holland og Grækenland, det land der har underpræsteret mest i den her kvalifikation.
Forza Napoli Sempre!
Bevares. Vi har en lang og stolt tradition for at skuffe mod de små. Men det er jo hele denne kvalifikationsturnering, som har været én lang ørkenvandring. Det er vel nærmest kun mod Serbien at vi har vist noget som helst og det har så vist sig at være et serbisk hold, der er helt til rotterne. At vi har så store problemer med at holde et meget ordinært albansk landshold bag os i tabellen er simpelthen pinligt.
En fisselatte, tak.
Albanien ånder os jo kun i nakken, fordi de på mærkværdigvis fik foræret 3 point mod Serbien. De skulle ikke have haft noget, og så havde vi været 4 point foran nu, hvilket med alt sandsynlighed havde været nok.
moderator
Det skal retfærdigvis noteres, at stillingen mellem Serbien og Albanien var 0-0 på daværende tidspunkt. Ingen aner kampens udfald, og omvendt kan man sige, at vi kun ville være yderligere foran Albanien pga en skrivebordsafgørelse.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er nødt til at sprede galde efter i går.

Den var den dårligste indsats i årevis. Vi må erkende at både Albanien og Armenien har været teknisk klart bedre end Danmark i de to seneste landskampe.

Man skal lede længe for at finde 5 sammenhængende afleveringer, eller en eneste vellykket dribling på det danske hold. Myten om det danske hold som spiller teknisk og underholdende fodbold er definitivt aflivet! Uden Eriksen, Kahlenberg og Schöne er vi mere primitive end Norge under Drillo!

Olsen har længe dumstædigt holdt fast i 4-3-3 ("vi skal spille som Ajax"). Hvis han skal roses for noget, så er det at han siden 2014 er gået lidt på kompromis med dette i enkelte kampe, men ikke i de 2 seneste, hvor 4-3-3 blev fastholdt bortset fra de sidste 10 min mod Armenien, hvor Agger blev rykket med frem.

Systemet er kun godt når man ar de rigtige typer, og det er utroligt svært at få sammenspillet på en landshold, der kun har få dage sammen.

Lige så dumstædigt har Olsen fastholdt Kvist og Krohn-Dehli i opstillingen alt for længe. Det betalte vi prisen for i går, da vi spillede med en helt urutineret og usammenspillet midtbane. Kvist og Krohn er ikke dårlige spillere, men de kan ikke udfylde de roller som de har i Olsens spillesystem. De er ikke hurtige ok, og Krohn er ikke teknisk dygtig nok til at spille 10er eller fløj.

Man kan selvfølgelig ikke gå ud og fyre Olsen nu. Kampen mod Portugal, og de 2 playoff kampe skal lige overstås, men selv om vi kvalificerer os til EM, mener jeg at Olsen må væk allerede i år, for manden har ikke længere det drive, der skal til, for at lede holdet gennem en EM slutrunde i 2016. Han har heller ikke viljen til at forny spillestilen, så den passer til spillermaterialet.

Den nye landstræner skal være mere realistisk i sine udtagelser, og i valg af spillesystem. M.Laudrup er derfor i mine øjne ikke det rigtige valg - han er også fodbold idealist som Olsen. K.Nielsen har vist sig at være manden, som kan skabe et vinderhold med et meget begrænset materiale. Han spiller oftest 4-4-2, hvilket vi nu i højere grad har spillerne til.

Et friskt bud på DK under k.Nielsen ved EM i 2016 (4-4-2): Schmeichel - Ankersen, Kjær, Agger, Boilesen - Kusk, Højbjerg, Andreas Christensen, Eriksen - Y.Poulsen, Bendtner
@repos

Nej, det er ikke givet, at Serbien havde vundet, men jeg tror det var mere sandsynligt Albanien havde smidt mindst 2 point, hvis kampen var blevet spillet til ende, end at scenariet havde været det samme som nu.
Skal vil spille 4-4-2, så skal vi nok have nogle mindre offensive backer. Ellers ryger balancen.

Jeg ville sætte Frederik Sørensen på højre. Andreas christensen kan også spille positionen. Durmisi på venstre - han standsede to kontraer i går, hvor det langsomme midterforsvar var overløbet og dækkede en spiller af centralt, så han ikke kunne spilles da Armenien havde deres største chance sidst i kampen. Faktisk holdt Armenien op med at angribe i hans side i anden halvleg og skiftede til højre side.

I midtforsvaret vil jeg sætte Kjær og Jannik. Agger er faldet i niveau og er konstant skadet.

Midtbanen vil jeg så gøre mere offensiv og mobil med Fischer og Poulsen på henholdvis venstre og højre fløj. Eriksen og Højbjerg centralt.

Schmeichel på mål-

På bænken ville jeg have Kvist :) Schøne, Kahlenberg, Vibe, Agger, Bjelland, Andreas Christensen, Lasse Vigen, Boilesen, Duncan, Krohn Dehli og Lindegaard.

Bendtner og Braithwaite i front.
Elkjær, Laudrup, Romario, Figo, Ronaldinho, Thierry Henry, Xavi, Messi - Kun to klubber har en speciel plads i mit hjerte.
moderator
"Midtbanen vil jeg så gøre mere offensiv og mobil med Fischer og Poulsen på henholdvis venstre og højre fløj. Eriksen og Højbjerg centralt. "

Ville du så tilbyde vaseline fra kampens start, eller først i løbet af kampen? Mod en bare nogenlunde kontrastærk modstander vil det komme til at gøre ondt!
https://kortlink.dk/sudv

Ville du så tilbyde vaseline fra kampens start, eller først i løbet af kampen? Mod en bare nogenlunde kontrastærk modstander vil det komme til at gøre ondt!


Nej, for meningen er, at backerne skal blive tilbage så vi altid har 4 i forsvarsposition. Går en back frem må en anden falde tilbage. Som det er nu bliver vi ofte overrendt på kontraer fordi fløjene står pivåbne, og centerforsvarerne er for langsomme. Skyder de ud og mistimer indgrebet, er vi for alvor solgt.
Elkjær, Laudrup, Romario, Figo, Ronaldinho, Thierry Henry, Xavi, Messi - Kun to klubber har en speciel plads i mit hjerte.
Annonce