Snak

Mere indhold efter annoncen
Kahlenberg har altid været en af Molsens uforbeholdne yndlinge, så at han bliver udtaget på et så tyndt grundlag bør ikke overraske.

Af de 5 mål han har scoret på landsholdet, har de 3 været sejrsmål i kampe i to forskellige succesfulde kvalifikationer plus denne her, så noget formår han da at bringe af og til. Men det bliver nok i play off-runden, han skal gøre det igen denne gang.
Lucas Andersen har vist fået en rigtig fin start i Willem II? 2 oplæg i 3-1 sejren over Utrecht. I følge statistikken klart bedste mand for Willem II i aftes. Edit: har lige opdaget, at statistikken gælder hele sæsonen og ikke bare kampen i aftes. Faktisk rækker hans gennemsnitlige rating so far (3 kampe, heraf 1 som indskifter) til en 11.plads blandt alle spillere i Æresdivisionen.

http://www.whoscored.com…-PEC-Zwolle

Ret lækre detaljer han (nr. 18) får vist i denne kamp.
http://www.footballtube.…--20-9-2015
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Kalles udtagelse er en klassisk Mö disposition.

Som det er skrevet en million gange før, så har han favoritter, som kommer med på fortidens meritter og fordi Mö stoler på dem - Så kan det være fuldstændig ligemeget, hvor meget og hvor godt de har spillet på klubholdet.

Formentlig ser Kalle ikke banen overhovedet. Mod Portugal er planen tilsyneladende, at Kalle skal komme ind, hvis DK skal køre et resultat hjem. I venskabskampen skal Kalle ikke spille.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg vil nu ikke mene at Kahlenberg nødvendigvis er med på yderste mandat. Det er vel efterhånden en Olsen klassiker at spillere der kommer ind fra højre overhaler de andre fordi Olsen har set et eller andet (spøgelser?) til træningen. Jeg kunne sagtens se et bizart eksperiment med Kvist, Kahlenberg og Krohn-Dehli.

Det er i det hele taget en smule mystisk at dagsformen til træning vejer så meget når dagsformen op til udtagelsen ikke gør. Visse spillere lader til at være med (i truppen) udelukkende for at få mandagstrænerne til at holde kæft og ikke fordi de reelt er i spil til kampen. Patrick Mtiliga blev offer for dette et par gange i sin tid. Det lugter lidt af en undskyldning. En undskyldning landets kommentatorer/eksperter sluger råt hver eneste gang.
moderator
Yussufs træner har åbenbart også mistet lidt af tilliden til ham. Han sidder på bænken i dag.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes at Morten Olsen fint argumenterer for hvorfor Tommy er udtaget til de forestående landskampe. Naturligvis starter han ikke i nogle af kampene, og det er da heller ikke sikkert det bliver til noget overhovedet. Men skulle kampene udvikle sig til det scenarie MO opstiller, er han jo en fremragende mand at sætte ind.
Nordens største!1
moderator
" Men skulle kampene udvikle sig til det scenarie MO opstiller, er han jo en fremragende mand at sætte ind. "

Når han er i form.
Dette er en signatur.
bif skal holde en føring. Kalle kommer ind med 30 min. igen.

bif spiller 1-1.

Hmm...
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Til gengæld har Eriksen ramt formen forholdsvist hurtigt efter skaden.

Han har været savnet, omend det ikke altid kører lige som det skal på landsholdet.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Vi skal bare starte med Eriksen og Wass, og så kan oplægget være at filme sig til frispark omkring feltet!
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Annonce