Jeg nåede lige at se det, inden jeg gik i seng, så her er der en hjælpende hånd:
9: Kultangriber i en jysk Superligaklub
15: Walisisk Leedsspiller i deres storhedstid. Hans datter optræder også i balubaen.
26: Hvis I har fundet nr. 25, kan I måske også regne ham ud. Træner hos en enkelt Superligaklub.
34: Nationaliteten er korrekt. Forestil jer, at håret er lidt mere sort. Var farlig hos flere mindre klubber.
37: Episode fra en VM-kamp.
39: Ja, det er han, men jeg kan se, at jeg har lavet en dum fejl her og givet ham samme navn som en journalist. Ejet af FCM. Skriv efternavnet med to S´er.
40: Sit lands største spiller nogensinde. Har sin egen klub i hjemlandet.
49: Nej. Har her vundet pokalturneringen i hjemlandet. Havde succes som træner for klubben på billede 23. Efternavnet er uheldigt på portugisisk
51: Farlig angriber i sidste sæson. Er i den grad manglet hos sin klub pt. Kommer fra et land med tradition skisport.
72: Optræder i øjeblikket på TV søndag aften.
73: VM-vinder som landstræner.
92: Historien går på, at nr. 91 bad ham om at tørre ham bagi efter et toiletbesøg. Nr. 91 blev dog overrasket over, at han rent faktisk gik med til det. Angriber med senere karriere i serieklubber. Pga. sit navn deler han kælenavn med en noget mere kendt spiller.
93: Søn af en af de bedste spillere fra dennes kontinent. Sønnike stiller dog for et helt andet land.
94: et af landets største defensive talenter.
99: Træner, der har vundet utallige mesterskaber med landet klart største klub, hvor der de senere år har spillet en del danskere. Har ikke det bedste forhold til en nuværende landstræner.
102: Er også med på billede 64.
112: Manden til venstre opnåede samme præstation som manden til højre.
113: Farverne skjuler det røde hår hos den tidligere Liverpoolangriber.
118: Kig godt på ham og tilføj et par briller.
119: Ja. Står vist med en VM-bold. Den største atlet inden for sin sport, da hun var aktiv.
120: Hænger sammen med et bestemt hold under ledelse af kulttræner. Dette billede er fra sæsonen før, hvor han var udlejet til den klub, der gjorde træneren kendt. Landsholdsangriber.
125: Den er nok også lidt på kanten. Er med pga. to ting: Hun er blevet nr. to i hjemlandets melodi grand prix efter en suveræn vinder, og så har hun flirtet med en kontroversiel dansk spiller under en kamp. Skulle eftersigende have spillet godt i flere velgørenhedskampe.
133: Målmand, der overraskende var med til VM.
145: "Succesfuld" landstræner
151: EM-vinder, der ikke havde det bedste forhold til klubbens danske sportsdirektør.
153: Landets bedste spiller bliver masseret af landstræneren, der skal gættes. Det foregik åbenbart på Highbury, for ellers har ingen af dem været i Arsenal.
155: Lilla trøje, er ikke hos os længere.
156: Er med pga. af faren, der har vundet alt som træner for kvindelandsholdet i en anden sportsgren.
157: Halv normand, der ikke var med ved Vinter-OL pga. af barsel. Er gift med en alpin-stjerne, men skal her angives med fødenavnet. Lynhurtig, men ikke god med et gevær.
158: VM-vinder med et anstrengt forhold til en verdendsstjerne.
162: Landsholdsanfører. Her skal man skrive det midterste efternavn. Er gift med en landsholdskollega.
168: Har været holdkammerat med nr. 167, men det er dog primært klubbens rivaler, han er kendt fra.
169: Stort brød med et godt VM.
170: Angriber i England, der senere blev kendt fra et spil. Den karriere sluttede dog brat.
178: Èn af verdens mest magtfulde mænd.
182: Hans ansigt er lidt en blanding af brødrenes. Karrieren sluttede egentlig tidligt, men i år opnåede han som 72-årig at blive landsholdsspiller i gå-fodbold.
186: Han optræder faktisk også på et andet billede. Faren er deres lands største spiller og var også i klubben på billedet.
187/188: Den ene blev på trods af dåbsattesten senere med stor succes træner for den anden. Spilleren er ikke længere landsholdsaktuel.
191: Nogen kalder ham naiv, andre genial. I har umiddelbart allerede gættet et familiemedlem.
196: Han bliver nok gættet. Der findes utallige sjove billeder af ham på nettet.
198: Hænger lidt sammen med ham til venstre, da han var træner for ham, da han blev professionel. Var kendt for at føre mindre hold op i den bedste række. Hans åbenmundethed kostede ham eftersigende jobbet hos en storklub.
200: VM-vinder med et godt forhold til en verdensstjerne.
I siger bare til, hvis I har brug for flere hints.