Snak

Mere indhold efter annoncen
Du skal da være velkommen til at prøve den :)

https://www.dropbox.com/s/zg3z1ln1xtgg6xu/Den%20Bumbastiske%20bold.baluba.xlsx?dl=0

Jeg tror, jeg har fixet fejlen ved 191.

Der er hints på side 155-157, hvis det bliver nødvendigt:
https://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=1947837&start=1540&vis=0
Tak, jeg kunne genkende rigtig mange så jeg har lavet den før, men åbenbart ikke gemt den i mit bibliotek af balubaer.

Jeg har nu:
2 af bum
21 af slamballast
1 fodbold fantastica (kun 4 pr linje - norsk)
3 fodboldkort baluba (den oprindelige - norsk)
1 egen/andib

Er der nogen som har andre, så lad os høre.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg har 26: Mine to, jeres to og Slams 22 (inklusiv cykling). Jeg har aldrig prøvet de originale, som jeg kan forstå indeholdt nogle for en dansker ret obskure norske spillere.
Gud, havde vi to - det huskede jeg ikke :-)

Cyklingen hoppede jeg elegant over. Sig til hvis du vil prøve kræfter med nogle af de gamle, der er nogle stykker ja (husker noget med en en-armet norsk spiller), men langt de fleste er nu udemærket, og der er hjælp at hente.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Jeg kunne godt tænke mig at prøve dem. Så har jeg jo noget at lave, indtil Slamballast kommer med en ny.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har nu slettet alle spillernavne så du kan starte forfra :-)

https://www.dropbox.com/sh/7o5p9ehk9ulox6u/AAAEZ-jrFez4g6iMPdpsa5-Oa?dl=0

Jeg håber det virker, du kommer ind i en mappe med næsten dem alle i, og du skal finde dem som hedder Fotballkortbaluba 1-3. Især 3´eren er sej, fordi den også er sat op til at tabulatoren hopper direkte mellem navne så den er nem at navigere i.
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Fedt, mange tak!
Bra jobbet! Jeg kan gjerne bidra med hint om noen ønsker det etter hvert.
Jeg kunne godt bruge lidt hjælp for at blive færdig med den første af de norske balubaer:

74: Jeg kan ikke regne ud, hvilken klub spilleren er i, så det gør det svært at gætte.
86: Jeg har prøvet alle de amerikanske målmænd, jeg kender, men det har ikke givet gevinst.
159: Google fortæller mig, at han måske hedder Wojciech Lododzinski, men det godtages ikke.
182: Han virker velkendt, men jeg har svært ved at gætte spillere, når jeg ikke kan genkende deres trøjer.
187: Det må være en engelsk klub i ca. 1992/93, men jeg kan ikke finde den.
199: Sikkert en, jeg burde kende, men svaret er ikke sprunget frem endnu.
200: Jeg har prøvet med en masse gamle nordmænd, men det har ikke givet succes. Det ligner en Slavia Prag-trøje.

På forhånd tak :)

Ok, her er hints (til den norske Fotballkortbaluba 1):

74: Gammel kjenning for noen fra Championship Manager. Klubben er fra et naboland til Russland, har byttet klubbmerke i ettertid, men det er mulig å finne tidligere drakter på oldfootballshirts
86: Ikke amerikaner. Her i en nå nedlagt klubb i hjemlandet. Var med i tre VM og to EM.
159: Jeg lurer på om bildet faktisk er av Lobodzinski, men svaret man skal frem til er en annen samtidig spiller fra samme klubb.
182: Drakt fra et europeisk landslag, men ikke av de største nasjonene
187: 1993 kan stemme, jeg antar at bildet er fra ungdommen i hjemlandet. Han er kjent fra PL men er ikke fra England, scoret bl.a. fire mål i en kamp mot Liverpool.
199: Spiss som vel ikke er særlig kjent utenfor Norge og Sverige, og man må nå også lenger ned i divisjonene for å finne klubben, men kanskje mulig likevel ut fra at Øster Hus har vært sponsor for flere lag fra samme område (Rogaland).
200: Jada, nordmann, men vanskelig og gir da også 10 poeng. Klubben han er avbildet fra her var en av de beste i Norge for over 100 år siden, men er nå helt obskur. Spilleren er likevel først og fremst "kjent" for et historisk øyeblikk for det norske landslaget, som kan være mulig å finne via worldfootball.net

Håper dette er tilstrekkelig til å hjelpe deg på vei, men bare å si fra om du trenger mer!
Annonce