Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Super.

Det gav alle undtagen nr. 18, som jeg gemmer lidt.

Nr. 19,20,21,22,24,27,28,29.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
19 - Har vundet et Vm. Er i Leeds på billedet men er især kendt for sin tid i Italien
20 - endnu en flopangriber som Chelsea har haft. Har bidt Michael Mio i benet:)
21 - Stjerne fra en anden sportsgren. Har spillet fodbold på lavere niveau tidligere i sin karriere
22 - Har vundet vm og blandt andet været i Sampdoria og Real. Midtbanespiller
24 - spillede i Milan samtidig med Laudrup. han har scoret mod FCK
27 - Dansk angriber. Har blandt andet også været landstræner for island
28 - dansk kantspiller. han har været på landsholdet
29 - hollænder. har været med til et EM
19: Har vundet verdensmesterskabet og har spillet i Milan og Leverkusen.
20: Italiensk spiller i Chelsea. Også kendt fra tiden i Lazio
21: Ikke fodboldspiller, men kendt fra en anden sport. Du kan næsten se det på uniformen.
22: Han har været i bl.a. Real Madrid. Har også vundet verdensmesterskabet. Han er fra en kolini fra det land.
24: Kan ikke sige meget om ham udover han har spillet i Milan, Udinese, Juventus, Fiorentina og mindre klubber.
27: Jeg fandt ham op det der står på billedet. Han er dansker.
28: Tidligere Brøndbyspiller, der nu gør sig i norsk fodbold. Han har også været et smut omkring tysk fodbold.
29: Han har været i PSV, Ajax og Stoke
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
moderator
Jeg vrøvlede lidt. Nr. 22 og 24 havde jeg.

Til gengæld mangler jeg nr. 23. Nr. 21 fandt jeg ikke, men det kommer senere.

Næste bølge:

Nr. 41,44,48,51,52,54,56,57 og 58.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
23: Han han spillet en del under Laudrup. Det var i hvert fald en af de spillere, som Laudrup var mest glad for.
41: Crewe-legende. Ikke som spiller men efterfølgende.
44: Fransk spiller uden landskampe. Han har været i en UEFA-cup finale med klubben på billedet
48: Liverpool-legende, men har trænet et af de HELT store hold på kontinentet.
51: Ham MÅ du kende, ellers ser du ikke meget fodbold pt. En spiller JEG er glad for pga nationaliteten, men også en af dem, der er mest i pressen pt pga fremragende præstationer.
52: Dansker, der har "fået" Cristiano Ronaldo udvist i en kamp i Spanien
54: Ham kan vi godt kalde Chelsea-legende. Han var i Chelsea i mere end 15 år for efterhånden længe siden. VI skal tilbage omkring midten af sidste århundrede.
56: Faderen har spillet i både Liverpool, Man Utd og Inter. Ham har er også nogenlunde kendt for fodboldelskere af engelsk fodbold uden at han dog har taget det helt store skridt. Spiller i næstbedste engelske række i dag.
57: Han har vundet en overraskende FA Cup sejr og Slamballast har haft flere spillere og situationer med fra den FA Cup sejr
58: Nordmand, der både har spillet i West Ham og Nordsjælland. Det var dog ikke meget han spillede nogle af stederne.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Smukt. Jeg takker.

Videre med 61,66,69,71,73,74,75,80,89,91,92,93,96,98,100
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
61: Han har spillet i både Brøndby, FCK og Lyngby
66: Han havde stor andel i at Man Utd vandt mesterskabet foran Liverpool tilbage under Benitez. Han scorede i hvert fald to afgørende mål. Han er dog ikke blevet så "stor" som mange regnede med dengang.
69: Mere kendt fra tiden i AGF. Han er også en del på skærmen nu her.
71: Han spiller i en stor klub i England. Eller spiller er måske så meget sagt, for han er ofte på bænken.
73: Målmand der spiller i en spansk klub med stolte målmandstraditioner.
74: Han har engang slået Bora ZIvkovic, hvor han efterfølgende fik karantæne. Kendte ham ikke og ved ikke rigtig hvad jeg ellers skal give af hjælpemidler.
75: Spiller i klubben på billedet i dag. Har en brasiliensk navnebror, der har bl.a. har spillet i Bayern München og vundet VM
80: Tjekkisk spiller, der primært har spillet i fransk fodbold. Han har en del tjekkiske landskampe.
89: Har spillet landskampe for Uruguay og har været i kort tid i Genoa og Coventry City
91: Finne, der har spillet i FCK og Viborg.
92: Han har været Arsenal og Barcelona og spillet i et par world cups
93: Franskmand i spansk fodbold. Udover klubben på billedet har han været i en spansk klub, hvor der er en dansker i øjeblikket og som efter en del magre år er tilbage i den bedste spanske række.
96: Ungdomsfodbold i Chelsea, men siden har klubberne været Mansfield, Millwall, Watford, Carlisle, Woking, Exeter og Newport. Han har spillet en del ungdomslandskampe
98: Han spillede i Man Utd sammen med Peter Schmeichel. Forsvarskrumptap
100: En spiller fra Uruguay, der har været i masser af spanske klubber, men aldrig i en af de helt store.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
moderator
Tak.

Igen fik jeg skrevet lidt forkert.
Mangler nu 72,74,75,92,94,96.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hej Repos.

72 er i PSV på billedet. Han har også været i engelsk fodbold
74 er i Lyngby på billedet. var reservemålmand men har også spillet lidt superliga for andre klubber og så nok mest kendt for at slå Zivkovic som Andib skrev.
75 skulle være rimelig lige til. Han er i klubben på billedet.
92 Havde en stor karriere. På billedet er han i en klub i hjemlandet men havde også succes i en engelsk klub og blev senere solgt til spansk fodbold
94 Dansk angriber som senere har haft mange andre "jobs" udenfor banen og i TV
96 Har vundet et mesterskab med Chelsea
moderator
Så er der lidt tid til overs til næste bølge.

Af de ovennævnte mangler jeg stadig 74,92,94. Dem gemmer jeg lidt.

Næste omgang: 101,103,106,107,110,112,114,119,122,124.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce