Det jo selvfølgelig nemt at efterrationalisere, når man lige er blevet kørt over og ydmyget 7-1 på hjemmebane.
Nu skal der så nok være en del pundits i Brasilien der vil råbe op om at man skal tilbage til en endnu mere håbløs naiv Jogo Bonito. Det er ikke vejen frem. Slet ikke.
Det var et freak resultat, hvor alle, måske med undtagelse af Julio Cesar, spillede langt under vanlig standard.
Forsvaret er man tvunget til at genoverveje. Det var håbløst at se på hvordan, i sær, David Luiz og Marcelo skøjtede rundt ude af position hele kampen. Der var ingen styring af linjen overhovedet. At den centrale defensive midtbane så heller ikke hjalp ret meget i første halvleg gjorde det heller ikke bedre. Fernandinho dumpede med et tordendrøn.
Det er lidt nemt at kritisere Fred, men han kan nu ikke klandres for ret meget i forhold til kampen igår. Hulk og Bernard var mere skuffende. Hulk har i det hele taget været en stor skuffelse ved dette VM.
Enig et langt stykke hen ad vejen, man så hvor vigtig Thiago Silva er for holdet - ikke kun spillemæssigt men også erfaringsmæssigt.
Kampen igår minder lidt om de her Barca - Santos kampe..
Jogo Bonito har ikke været praktiseret siden 82, så den vender vi ikke tilbage til.
Syntes nu heller ikke Fred var den værste igår, Bernard fik problemer med at leve op til rollen som Neymar erstatning - hvilket vel var forventeligt eller logisk om man vil - Hulk er en af de her "One season - wonders" der ikke har det der skal til når presset kommer.
Forhåbenligt får resultatet af gårsdagens kamp CBF til at overveje de her landskampsseancer, det må være slut med at dingle rundt som harlem globetrotters og spille ligegyldige kampe mod Guinea Bissau, Sydafrika, Egypten, Sverige, Danmark, Kina, Irak osv - mere kvalitet ind i landskampene.
Brasil: Flamengo, Vasco, Fluminense, Botafogo (100% Carioca) Rio > Säo Paulo
MENGÃO TRI DA AMÈRICA: https://www.youtube.com/watch?v=1RlVt8zJhXQ