Nu er min passion for Sydamerikansk bold relativt nyfunden og kommet i stand via besoeg paa et par stadions derovre.
Det er jo sådan det starter, det er den bedste måde at introduceres på. Det er en anderles fankultur end den europæiske; ikke så mange turister, selfie-tosser og Tonny´er fra Måløv som er 100% Barcafan men aldrig sat sin fødder i Spanien, Eller Ole Bo fra Hobro som altid har været Scouser through and through.Den slags "fans" er der jo ikke så mange af..det er mere tale om en lokal/kulturel forankring tænker jeg.
Hvor serioest bliver den turnering taget af de forskellige hold? Er den helt at sidestille med EL i Europa hvor mange af de stoerre hold, hvertfald indtil for nylig, ofte sparede en masse spillere og opprioterede den nationale liga eller bliver der satset 100% paa den, ligesom ved Libertadores?
Det varierer men generelt virker de til at tage den mere alvorligt end europæerne tager EL. Der er jo også deltagelse af hold som bliver 3 i Copa Libertadores og vinderen af turneringen spiller jo Copa Libertadores året efter.
Tror ikke der så stor kvalitets forskel på kvartfinale i Copa Libertadores kontra en kvartfinale i Copa Sudamericana.
Kigger vi på holdene har Libertad helt sikkert prioriteret Copa Sudamericana over den Nationale liga.
Flamengo ligger på vippen af kvalifikation til Copa Libertadores i den hjemlige liga, missede chancen i pokalturneringen med finale nederlag til Cruzeiro. Så med Copa Sudamericana er muligheden stadig tilstede.
Junior tager absolut også turneringen alvorlig - de spiller med på 3 fronter (vandt Pokalturneringen) og går da både efter mesterskabet og Copa Sudamericana