Nej, jeg tror bestemt heller ikke paa, at River bliver taberdoemt. Dertil er der ogsaa alt, alt for meget interesse for kampen, til at Conmebol osv. vil gaa med til det.
Derudover er jeg enig. At kalde Barras Bravas for normale hooligans eller ultras, ville vaere aarets underdrivelse. Fra de "normale" fans´ perspektiv, er det mit indtryk at de ofte ikke er saerligt glade for deres klubbers Barras Bravas, selvom det jo egentligt er dem, som "styrer" stemningen, og foerer an paa stadion.
Men der er helt sikkert ogsaa forskel paa, hvor ekstreme de forskellige grupperinger er.
Kan huske der har været dødsvold i de seneste Vasco da Gama x Flamengo kampe, men ellers "udmærker" argentinsk fodbold sig ved at have de mest voldelige fans - de skyder jo gerne hinanden ned hvadenten de er rivaliserende barras bravas eller magtkampe internt i den enkelte barra brava - så kan godt forstå den "almindelige" fan ikke er så begejstret for dem, Når man tænker på at de tjener penge på billetter, narko, parkeringspladser/parkeringsvagter, våbensalg, merchandise, % af spillersalg så er de jo en ondartet kræftsvulst for de argentinske klubber.
Brasil: Flamengo, Vasco, Fluminense, Botafogo (100% Carioca) Rio > Säo Paulo
MENGÃO TRI DA AMÈRICA: https://www.youtube.com/watch?v=1RlVt8zJhXQ