Fedt. Lyder som en strålende ide.
Lidt for poppet? Hvordan er Brøndby det? Kan godt se, FCK er poppet, men hvordan er Brøndby det? Tænker, at en god ide vil være at tage dem til Farum for at se FCN. ;-)
Det må jeg give dig ret i, når det kommer til NFL og amerikansk sport. Det er virkelig noget, de kan. Det er lidt paradoksalt at tænke på, at de er meget mere solidariske i deres sport, end de er i deres samfund. Det er omvendt i Europa, hvor vi har mere solidariske tendenser i vores samfund, men hvor vores sport er håbløst kapitalistisk. Jeg gad godt at se mere jævnbyrdighed over det hele. Den amerikanske model er lidt af en inspiration på den front.
Jeg har ingen anelse om, hvad Chicano- Tejanu-kultur er. Til gengæld har jeg set indslag om en amerikansk gut, der bor lige ved grænsen, som altid ser alle Tijuanas hjemmekampe. Det er ret fedt.
Hvordan er du kommet i kontakt med alle de her mennesker? Det lyder virkelig fedt. Og hvad gør de så - bor de hos dig gratis eller? Er det en slags Airbnb for groundhoppere, du er medlem af og i så fald hvor? Har du selv brugt det på egen hånd i Sydamerika? Fortæl gerne!
Jeg kendte faktisk en, der boede lige på den anden side (El Paso). Hun fortalte mig, at de nogle gange kunne høre råb og skrig samt selvfølgelig skyderier fra den anden side. Pænt sindssygt. Og det var lidt af en kontrast, fordi når de kørte i bil i Texas, var de altid glade og havde ikke låst dørene. Når de derimod kørte ind over grænsen, blev der stille i bilen, og dørene blev prompte låst. Så vildt.
Hvordan er Hammarbys ultras egentlig politisk? Mener, det er noget med, at både Djurgården og AIK er ret højreorienterede, og det er vist noget med, at DIF er en svensk overklasseklub. Men hvad med Hammarby?
FAS, jeg kunne ikke være mere enig med dig i forhold til det med KB. Kjøbenhavns Boldklub. Elsker det der "kj" der - ægte dansk tradition. Jeg fatter simpelthen ikke, at man har ødelagt den klub. Et stykke dansk og europæisk fodboldhistorie, som man bare på den måde har udslettet. Sådan en skam.
Og selv, hvis man en dag besluttede, at klubben skulle genopstå, så bliver det aldrig det samme igen, fordi de i snart 30 år har været "Football Club København." Fuck, hvor er det torskedumt altså...
KB var jo en decideret institution. Simpelthen så ærgerligt. Øv. Også en skam med B1903 - de havde jo deres kampe mod eksempelvis Bayern München. FCK er den moderne fodbold i en nøddeskal, desværre.
Man kan så selvfølgelig sige til FCKs forsvar, at de har KB og B1903 "i blodet." Men det er bare ikke det samme, vel? Sgu lidt øv... for som du siger, så er KB verdens ældste fodboldklub uden for England. Det kunne man virkelig have brandet klubben på.
Det interessante er jo så, at Brøndby IF faktisk også er en fusionsklub. Det er så bare i en meget mindre skala. Det var Brøndbyvester og Brøndbyøster, der fusionerede. Så er det ligesom lidt mere "okay", at man fusionerer de to små klubber for at skabe et fælles Brøndby.
Til gengæld er Brøndby IF i sin nuværende form jo faktisk også en meget ung klub. Ikke så ung som FCK, bevares, men stadig ikke særlig gammel. AIK er fra 1891, det samme er Djurgården. Hammarby er fra 1897. Så det er virkelig nogle Stockholm-klubber, der har alderen med sig modsat de danske topklubber (BIF og FCK), der er relativt unge jævnført de svenske mastodonter. FCK er jo mere end 100 år yngre end AIK og Djurgården. Ret vildt. Til gengæld var KB ældre end alle svenske topklubber... ej, men det er sgu lidt træls, ja. Enig med dig.
Ved du, hvad der kunne være fedt for dansk fodbold, tænker jeg? At de forskellige broer havde hver deres hold. Vi har Amager (Sønderbro) med deres hold. Fint. Så har vi selvfølgelig B93 og BK Skjold på Østerbro. Så mangler vi et hold på Nørrebro og Vesterbro. Vestia findes vist på Vesterbro, men de er ikke så stærke. Nørrebro United er en ung klub. Så for lige at gøre det endnu mere hipt, kunne vi have et hold i København K, selvom jeg ikke aner, hvor stadion skulle ligge.
Så kunne vi få KB tilbage, der så kunne repræsentere enten Østerbro eller Frederiksberg.
Men... omvendt må man også bare sige, at det ville aldrig fungere. Med al ære og respekt, så er der bare ikke nogen særlig markant fodboldkultur i København. Det har faktisk ofte været noget, der har irriteret mig. FCK-fans vil gerne repræsentere København, men - med al ære og respekt - det gør de jo ikke. Den almindelige københavner i København K, på Nørrebro, Vesterbro og langt de fleste på Østerbro er ret ligeglade med FCK.
Det er ikke, fordi København er Buenos Aires eller Rio, hvor du bare ved, at mindst halvdelen af befolkningen (inklusiv kvinder) elsker fodbold. Ville virkelig være fedt, hvis man i København og generelt bare Danmark var lidt mere fodboldinteresserede, synes jeg. Kan ikke se, hvordan man skulle kunne skabe den fodboldinteresse herhjemme og gøre det lokalt, når alt handler om Premier League + friends (Barca, Real, PSG, Juve etc.).