Ja, det er jo lidt dét, der er problemet, ikke? Alt for mange dårligt organiserede klubber dernede... her taler jeg ikke kun om Brasilien, men hele Sydamerika.
Desværre må man give en "klub" som Red Bull (hvad end vi taler NY, Brasilien, Salzburg eller Leipzig), at de er virkelig velorganiserede. En fast spillestil, der spilles over det hele, som gør det nemt at integrere nye spillere i klubben. Fascinerende setup.
Mener også at have læst, at den der spillestilsmæssige røde tråd også gør sig gældende i mange argentinske klubber, hvor der eksempelvis er ansat en ungdomskoordinator, men de har slet ikke samme økonomiske organisation, som RB-klubberne har.
Ja, det var vist en fin indsats. Så ham allerede et par gange, da han var i Santos. Så spændende ud. Dengang lidt tynd, men stadig fantastisk imponerende teknik, dribleevner og fart. Læste også en artikel om ham på Globo, hvor der stod, at han var vokset op med at spille på gaden. Elsker de der historier om unge brasserknægte, der lærer at spille fodbold på gaden.
Det er ret sygt med Mexico. Spørgsmålet er, hvad der skal til for, at de kan få det elimineret eller i hvert fald gøre mindre.
Det må jeg gøre - foretrækker dog E-bøger, men det burde jeg helt klart gøre.
Vildt! Kender en, der var på en af øerne, og det gik ret godt, men det overrasker mig, at det er så kriminelt der.
Nu har du nævnt alle centralamerikanske lande på nær Nicaragua og Panama - hvordan er det at være der rent sikkerhedsmæssigt?
Hvad med Portugal i øvrigt? Har du været der? Synes aldrig, jeg har læst dig svine dem på samme måde som England, Italien og Spanien - er det et af de få europæiske lande, du respekterer? Er meget begejstret for Lissabon, og jeg skal snart til Porto og Azorerne for at komme væk fra den danske vinterkulde. Vil også prøve at gøre mit portugisiske endnu bedre.
Har du i øvrigt - apropos Brasilien og Portugal - set denne her?
https://football-observatory.com/IMG/sites/mr/mr45/en/phone/index.htmlHvis ikke du orker at læse rapporten, er det heller ikke så vigtigt, men tjek billedet.
https://football-observatory.com/IMG/sites/mr/mr45/en/images/fig08.svg?crc=3812138544Det er den "migrationsrute", der er mest almindelige i hele fodboldens verden. Nummer ét? Fra Brasilien til Portugal. Ikke overraskende. Til gengæld overraskede det mig lidt at se, at nummer to på listen var fra Argentina til Chile.
Argentina-Mexico er nummer fem på listen og nummer tre på den latinamerikanske liste. Brasilien-Japan er overraskende højt oppe på listen, synes jeg.
Hvem er Lula? Er det Luan fra Gremio?
Fuck... Colon-fan død i Asuncion som følge af varme temperaturer. Må have haft hjerteproblemer også...
https://www.tycsports.com/copa-sudamericana/copa-sudamericana-fallecio-un-hincha-de-colon-en-asuncion--20191109.htmlOkay... tjek lige tallene... kun 500 ecuadorianere er kommet ind over grænsen til Paraguay, mens der er 30.000 fra Argentina. Lad os sige, at 25.000 af dem skal se Colon... vanvittigt.
https://www.tycsports.com/copa-sudamericana/copa-sudamericana-mas-de-30-mil-hinchas-de-colon-en-paraguay--20191109.htmlRet spændende historie om IdV:
https://www.tycsports.com/copa-sudamericana/independiente-del-valle-inspirado-en-avellaneda-y-un-ejemplo-en-formacion-vinculado-a-qatar-20191109.htmlLæste i øvrigt et rygte om, at Copa Libertadores-finalen en dag kan blive spillet i USA. Tja... de er jo sellouts i CONMEBOL, som de også er i UEFA, så det kan sikkert ikke udelukkes...