Snak

Mere indhold efter annoncen
@Geddar

nej det har du ret i, men det ændre altså ikke at Bayern og Juventus er to af europas største klubber især historisk er de to klubber sværvægte og Bayern blev da trods alt sat i 1 førsteseedningslag i CHL.
Fc Bayern München: Oh Wie Ist Das Schön!
moderator
"nej det har du ret i, men det ændre altså ikke at Bayern og Juventus er to af europas største klubber især historisk er de to klubber sværvægte og Bayern blev da trods alt sat i 1 førsteseedningslag i CHL. "

Det er STADIG lang tid siden de har været noget specielt i CL.
https://kortlink.dk/sudv
Hold, der har nået semifinalen de seneste seks CHL-turneringer:

Chelsea (5 gange)
Manchester United (3)
Barcelona (3)
Liverpool (3)
Milan (3)
Arsenal (2)
Villarreal
PSV Eindhoven
Monaco
Porto
Deportivo La Coruna

Jeg kan ikke se Juventus og Bayern München på den liste. Men det er selvfølgelig ok at leve i fortiden.
Kosovo je Srbija
@Konge

Igen må det påpeges, at både italienske og spanske klubber i perioder dominerede inden Heysel, blot ikke lige op til. Jeg forstår ikke helt, hvorfor det faktum ikke har relevans.

De engelske klubbers støre økonomiske muskler er jo heller ikke noget, der blot kan tages for givet. Allerede nu er det jo ikke just alle Premier League klubber, der er guldrande forretninger, og et svagere pund og en højere personskat er ikke just noget, der taler til deres fordel.

Derudover burde der, som tidligere nævnt, være et stort uforløst potentiale i de italienske klubber i form af stadionbyggeri med tilhørende kommercielle områder. Om det bliver en succes, er det selvfølgelig igen kun tiden, der kan vise.

De italienske klubber er ganske rigtigt ikke blevet karantæneramte, men Calciopoli har alligevel kostet økonomisk, ligesom Serie A’s image har lidt midlertidig skade.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Derudover burde der, som tidligere nævnt, være et stort uforløst potentiale i de italienske klubber i form af stadionbyggeri med tilhørende kommercielle områder


Skal der ikke først begynde at komme nogle tilskuere, før det kan betale sig at bygge nyt stadion?

Kosovo je Srbija
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Måske de nye stadioner tiltrækker flere tilskuere? Det er sket i England og Tyskland og såmænd også tidligere i Italien.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Hvilke engelske klubber har fået betydelig tilskuerfremgang efter at have bygget nyt stadion? Og her tænker jeg ikke på klubber, der har bygget større stadion, fordi der ikke var mere plads på det gamle.
Kosovo je Srbija
Hvilke engelske klubber har fået betydelig tilskuerfremgang efter at have bygget nyt stadion? Og her tænker jeg ikke på klubber, der har bygget større stadion, fordi der ikke var mere plads på det gamle.
Kosovo je Srbija
Jeg er ikke så meget inde i engelsk fodbold, at jeg kan pege enkelte klubber ud. Men i løbet af de sidste 15 år er tilskuertallet i Premier League steget med over 70%. Samme tendens ses i den næstebedste række, hvor stigningen blot er endnu mere markant.

Jeg har svært ved at tro, at bedre stadionfaciliteter ikke har spillet en rolle i den udvikling.

I begyndelsen af 90´erne var tilskuergennemsnittet i England jo markant lavere, end det er i Serie A idag.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Dengang var der også mærkant flere problemer med hooligans plus at fodbolden trods alt er blevet mere underholdende frem for tidligere tiders kick´n´rush. Derudover er mediedækningen blevet større. Du mangler dog stadig at argunmentere for, at det er stadionerne i sig selv, der har fået flere tilskuere til at komme. Du har jo brugt det som et argument, men nu siger du, at du ikke er inde i engelsk fodbold?
Kosovo je Srbija
Annonce