Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er lidt grineren at Leicester ligger i pulje 1
"Tak for efterlysningerne.

De odjavascript:validateForumForm();ds, jeg har kunnet finde på kampene i morgen, er:

9 % chance til Brøndby for at gå videre
23 % til FC Midtjylland
28 % til SønderjyskE

Jeg vil på den baggrund blive positivt overrasket, hvis et af de tre hold går videre i morgen aften."

Ifølge dine egne odds er det da 50/50 om alle bliver slået ud. Så på den baggrund er det da heldigvis langt fra umuligt.

Og så et tillykke til FCK med advancement.
Er seedningerne ikke lavet om? Ligesom de var sidste år? Eller har de ændret det tilbage? I så fald består pot 1 af de 8 mesterhold fra de 8 bedste lande på ranglisten.
123
Det er rigtigt som det står. Real er med som forsvarende mestre i pot 1 og så mestrene fra de 7 bedste lande.
Ud fra de procentsatser er der 45% risiko for alle bliver slået ud og 0,5% chance for alle tre går videre
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Arhh, den lille krølle havde jeg ikke fanget.
123
@fjaelfjalejdaklehalfj

Nej, det er ikke 50-50. Det er 60-40 for et dansk hold videre, skal vi følge oddsene.

Jeg har dog stadig svært ved at se et hold videre i morgen, så jeg vil tillade mig selv ikke at være skuffet, hvis alle tre hold ryger ud.

Mit succeskriterie for i morgen hedder min. en sejr (f.eks. til Brøndby) eller to uafgjorte (f.eks. til Brøndby og FC Midtjylland).
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Kan ikke helt finde ud af hvad jeg håber mest på af følgende tre scenarier...

Pulje 1: En pulje fyldt med store kampe. F.eks:
Real Madrid
Dortmund
Arsenal
FCK

Pulje 2: En pulje hvor det er realistisk at gå videre fra. F.eks:
Cska Moskva el. Leicester
Bayern Leverkusen
Club Brugge
FCK

Pulje 3: En lille blanding med ét storhold, og resten med muligheder. F.eks:
CSKA Moskva
Arsenal
Club Brugge
FCK

^^Overstående er skrevet ud fra Steffen_M´s indlæg med mulige modstandere.

Hvad helder i mest til?

Som jeg husker det, går 3. pladsen videre til EL playoff, hvorfor en pulje med 2 storhold og f.eks. Club Brugge, også kunne være en fed mulighed..

Er selv FCM fan, men støtter alle danske hold i Europa :)
Allerede nu har vi næsten ligeså mange koff points som vi fik sidste år, det gør alligevel en del at de danske hold ikke bliver smidt ud i Q1
Tror vi er chanceløse ift. at ende i top 2 på nuværende tidspunkt jf. seedningslagene. Jeg kunne godt tænke mig det dårligste hold fra pot 3, kunne være Brugge f.eks.
Og så må de 2 øverste hold gerne blive gode hold vi evt. kan have en chance for at tage et point imod. Leicester + Napoli kunne være et bud.
123
Annonce