Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi må jo nok indstille os på EL i foråret, selvom den lille chance for videre deltagelse i CL naturligvis skal forfølges 100%

Men EL til foråret tror jeg nu også kan blive en ganske fornøjelig affære. Jeg kan godt se dette FCK-hold gå i en EL kvartfinale, ligesom Brügge gjorde for et par sæsoner siden.

Med en sejr i Brügge vil FCK være seedet til 1/16-finalerne og kan umiddelbart trække lidt nemmere modstander. Der er selvfølgelig den joker, at den danske turnering ligger stille henover vinteren, så lidt lodtrækningsheld skal der til.

Der er også et spørgsmålstegn ved FCKs midtbane i lyset af at Delaney smutter.

Men det her FCK hold er bundsolidt. Defensiven lukker stort set ingen mål ind og man har efter sommerferien kun tabt én ud af 29 betydende kampe (0-1 ude mod Leicester).

Jeg kan ikke se, hvorfor FCK ikke skulle kunne spille lige op med alle holdene i EL (bortset fra Manchester United) og derfor kan jeg heller ikke se nogen grund til, at FCK ikke skulle kunne gøre en rigtig god figur i EL til foråret.

Så vidt jeg kan se har bookmakerne lige under en ~20% chance for at FCK går videre. Personligt synes jeg det er fedt når klubberne rammer finalespillet i EURO League og stadig har noget at spille for til foråret og mulighed for at gå videre. Går man videre i CL og trækker en gruppeetter, bliver kampene nok mest af alt en formalitet.
Det bliver aldrig rigtig godt pga. vores vinterpause, tror jeg. Måske med klimaforandringernes komme.
fck-medløber.
Jeg kan ikke se, hvorfor FCK ikke skulle kunne spille lige op med alle holdene i EL (bortset fra Manchester United) og derfor kan jeg heller ikke se nogen grund til, at FCK ikke skulle kunne gøre en rigtig god figur i EL til foråret.


Du er selv inde på det. Delaney som absolut vigtigste mand forsvinder, og man skal forsøge at spille et "nyt" hold sammen uden ligakampe, det bliver altså ikke super nemt. Og der er nu masser af hold som FCK ikke lige umiddelbart bør slå, selvom de eventuelt skulle trække et hold der bliver nr. 2 i deres EL gruppe:

Manchester United, Fenerbahce, Olympiakos, Athletic Bilbao, Celta Vigo, Roma, Fiorentina, Villarreal.

Selvfølgelig kan det lade sig gøre at slå alle hold, men de nævnte vil nok 8/10 gange (mindst) blive ende destination. Men der er selvfølgelig også et hav af muligheder for at trække hold de godt kan slå over to kampe, selvom de er rustne og mangler Delaney. Hold som APOEL, Dundalk (de når nok ikke videre), Maccabi Tel Aviv, Genk, Gent, Qarabaq, Zürich mfl.

Oh well. Det får tiden at vise. Der er jo også to runder tilbage af Europa League, så der kan ske meget... Jeg krydser fingre for Dundalk i 1/16 finalen :P
Silkeborg IF
I oevrigt ser det nu endnu mere vanskeligt ud for Schweiz at redde saesonen. De skal have point hjemme mod Arsenal for at have en chance for EL i foraaret og pt. ligger baade Zurich og Young Boys til at ryge ud af EL. Schweiz har 3.3 point.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Med kun en runde tilbage begynder der jo at tegne sig nogle ting ift. de videre perspektiver for FCK i enten det ene eller det andet scenarie:

Hvis FCK får 2. pladsen i puljen

Mulige modstandere vil her være PSG/Arsenal (same-same), Napoli/Benfica/Besiktas (same-same), Barcelona, Atletico Madrid, Monaco, Dortmund/Real Madrid (not same-same) samt Juventus/Sevilla (sandsynligvis Juventus)

Til gengæld vil FCK undgå hold som City og Bayern München.

Jeg kan godt se en god lodtrækning eller to, dog med max. 20 % chance for videre kvalifikation, i det felt af ettere.

Hvis FCK får 3. pladsen i puljen

FCK er pt. tredjebedste treer ud af otte og ligger derfor lunt til ift. at blive en af de fire bedste treere, som skal trække blandt toerne fra Europa League gruppespillet. Der skal sandsynligvis kun et point til i Belgien for at blive i denne lune position, da treeren fra både gruppe A, C, D og F sandsynligvis lander på max. 6 point.

Hvor stor en fordel det at ende som en af de fire bedste treere er, får vi nærmere vished om efter morgendagens femte runde i Europa League.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Morgendagens kampe med koefficientmæssig interesse:

- Fiorentina - PAOK
- Ajax - Panathinaikos
- Krasnador - Salzburg
- Steaua - Osmanlispor
- Olympiakos - Young Boys
- Austria Wien - Astra Giurgiu
- Genk - Rapid Wien

Jeg håber mest af alt på held til modstandere til østrigske hold i morgen. Østrigerne stak næsen lidt for langt frem i sidste runde efter min smag.

Og lad os så lige få et par Dolbergs oveni hatten.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Hvis FCK får 3. pladsen i puljen

FCK er pt. tredjebedste treer ud af otte og ligger derfor lunt til ift. at blive en af de fire bedste treere, som skal trække blandt toerne fra Europa League gruppespillet. Der skal sandsynligvis kun et point til i Belgien for at blive i denne lune position, da treeren fra både gruppe A, C, D og F sandsynligvis lander på max. 6 point.


Gruppe A og F er allerede ude af ligningen. (Medmindre FCK får storklø i hvert fald).

Dermed er det grupperne B, C, D, E og H der er aktuelle. Forudsætter vi at FCK taber til Club Brügge så er det gruppe C, D og E.

I Gruppe C skal Gladbach til Barcelona og tage mindst ét point (og FCK skal så tabe med 6 mål), så de SKAL vinde i Barcelona. Det er ikke sandsynligt.

I Gruppe D skal Rostov til Atletico Madrid og vinde. Det er ikke sandsynligt.

I Gruppe E skal Tottenham hjemme slå CSKA Moskva. Det er sandsynligt.

Det virker med andre ord meget usandsynligt at FCK ikke havner på 4. pladsen selvom de skulle tabe til Club Brügge.
Silkeborg IF
Jeg ved ikke om Cypern stadigvæk er aktuelle, men det huer mig i hvert fald at APOEL tabte til Astana i dag. Maccabi Tel Aviv fik også et nederlag.

Til gengæld ser det skidt ud på listen du har fremhævet lige nu.
Silkeborg IF
To ups og to downs efter 1. halvleg af de tidlige kampe:

- Ajax foran 1-0 hjemme mod Panathinaikos. Danskermål fra Schöne.
- Steaua bagud 0-1 hjemme mod Osmanlispor

- Salzburg foran 1-0 ude mod Krasnador
- Fiorentina bagud 1-2 hjemme mod PAOK. Har du dog hentet lidt ind, efter at grækerne førte 2-0
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Annonce