Snak

Mere indhold efter annoncen
I forhold til koefficient må det da så afgjort være en fordel for FCK at tage 2. pladsen. Historisk set er der ingen danske hold der nogensinde har kvalificeret sig fra en playoff kamp i Europa League - Foruden det der vel hed 1. runde, som er en kvalifikation til gruppespillet. I Europa Leagues 7 leve år har vi set følgende:

FCK 1-3 Marseille
Marseille 3-1 FCK
Esbjerg 1-3 Fiorentina
Fiorentina 1-1 Esbjerg
AaB 1-3 Club Brügge
Club Brügge 3-0 AaB
FC Midtjylland 2-1 Manchester United
Manchester United 5-1 FC Midtjylland

8 kampe, 1 sejr, 1 uafgjort og 6 nederlag...

Så at et rustent FCK hold uden Delaney skulle gå videre til kvartfinalen - Hvilket det vel formentlig kræver, er meget usandsynligt.

Jeg er med på, at de formentlig trækker nemmere modstandere end Marseille, Fiorentina og Manchester United, men uanset hvad så kræver det en overordentlig stor overraskelse hvis FCK skal hente 5 koefficient point igennem Europa Leagues playoffs.
Silkeborg IF
Historisk set er der ingen danske hold der nogensinde har kvalificeret sig fra en playoff kamp i Europa League


Fakta er uenig med dig:
https://en.wikipedia.org/wiki/2008%E2%80%9309_UEFA_Cup_final_phase
Kosovo je Srbija
Hov, så lige det med Europa League, og 7 år....
Kosovo je Srbija
Går FCK videre som nr. 2, skal alle fingre krydses for, at de får Monaco i næste runde.
Kosovo je Srbija
Der er 5 bonuspoint for at gå videre fra CL-gruppespil, men det gælder vel ikke, hvis det er til Europa League?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Korrekt :)
Afgørelsen er nu faldet, med en tredjeplads til FCK som bedste treer af alle.

Det giver følgende sandsynlige mulige modstandere i 1/16 finalen i Europa League:

Fire dårligste Champions League treere (afgjort):
Ludogorets, Gladbach, Rostov og Legia

Tolv toere fra Europa League (relativ stor usikkerhed, afgøres endeligt i morgen):
Fenerbahce, Olympiakos, Saint Etienne, Alkmaar, Astra Giurgiu, Bilbao, Standard Liege, Braga, Krasnodor, PAOK, Southampton, Villareal

Hold som Celta Vigo og ManU kan dog også ryge i bowlen.

Ender det med listen herover, stemmer jeg på Ludogorets, Legia, Astra Giurgiu, Standard Liege eller Braga.

(I øvrigt på en eller anden måde imponerende, at Zagreb kan gå gennem Champions League gruppespillet med seks nederlag og 0-15 i målscore. Og at Legia kan gå videre til foråret med -15 i målscore)
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Jeg håber på Legia eller Ludogrets, og evt. Dundalk hvis de klarer sig videre. Også fordi de tre ligaer holder vinterpause, så FCK ville være på lige fod på den konto.
Antal hold, der har lukket færre mål ind i CHL-gruppespillet end FCK = 0
Kosovo je Srbija
Antal hold der har lukket lige så mange/få mål ind som FCK og stadig fået en 3. plads:
1 (Lille, som var svaret på Carsten Werges spørgsmål hvis nogen hørte det)
Annonce