Hvis FCK vinder på torsdag, vil 2016/2017 være den sæson hvor Danmark opnår sin bedste koefficientscore nogensinde. Tænk hvad det kunne være blevet til, hvis blot ét hold mere var gået i EL-gruppespillet.
Det kan dog sagtens vise sig at blive en fordel for Danmark de næste to sæsoner, at det kun er FCK, der har været i gruppespil i denne sæson.
Når/hvis Danmark når 15. pladsen på ranglisten, får vi 5 hold med i EC og de træder senere ind i turneringen, end holdene har gjort i denne sæson. Det betyder, at optjente point divideres med 5 og ikke 4 og at der er færre lette point at hente i de første kvalifikationsrunder. Det bliver altså sværere at nå en høj landekoefficint i de enkelte sæsoner.
Teoretisk kan Danmark avancere til 15. pladsen allerede denne sæson. Men det kræver at FCK vinder 4 kampe i den resterende del af EL - og det er nok ikke realistisk.
Havde der deltaget et dansk hold mere i EL-gruppespillet, ville det imidlertid have været meget sandsynligt, at Danmark i år kunne have avanceret til 15. pladsen og dermed havde Danmark fået 5 hold med i EC fra og med 2018/2019.
Nu ser det ud til, at vi kun har 4 hold med i 2017/2018 og 2018/2019 og dermed gode muligheder for at avancere betydeligt på ranglisten de næste par sæsoner.