Redigeretons 31. maj 2017
Det blev noget af pose blandede bolsjer her til aften ses med danske koefficientøjne – dog mest af mest af de positive.
I Ukraine undgik vi Ch. Odessa (17526) og fik stedet FC Oleksandriya (9526) med i EL. Det betyder nu at alle hold i EL ligger under FCM og Olimpik Donetsk (8526) ligger under Brøndby. Alle ukrainske hold dog over Randers og Lyngby.
I Belgien fejlede storfavoritten AZ Alkmaar (32712) i playoff-kampen mod Oostende (8480), hvormed sidstnævnte nu indtræder i EL. Det betyder at kun Gent (35480) ligger over FCM og Oostende ligger under Brøndby. Alle belgiske hold dog over Randers og Lyngby.
I Tyrkiet vandt Konyaspor (9840) desværre pokaltitlen i kamp mod de CL-garanterede Istanbul Basaksehir (10340), hvilket betyder at vi ikke får Antalyaspor (7840) med en lavere koefficient med i EL. Dermed indgår Konyaspor sammen med de allerede EL-garanterede Galatasayray (58840) og Fenerbache (51840) for de tyrkiske hold. Dette betyder så også at det kun er Konyaspor der ligger under FCM, samt at alle andre ligger over både Brøndby, Randers og Lyngby. Antalyaspor ville jo have ligger under Brøndby.
I Grækenland ”snød” AEK Athen (6580) PAOK (35080) indenom i kampen om CL-deltagelse, hvormed de græske hold i EL nu består af PAOK, Panathinaikos (15580) og Panionois (5580). Man kan dog sige at så kom Panathinaikos vs PAOK kampen (afbrudt ved stillingen 1-0 til Panathinaikos pga. øldåsekast) med en 3-0 sejrstildeling til PAOK ikke til at få nogen indflydelse på det endelige resultat. Desværre betyder dette dog at PAOK med deres høje koefficient på 35080 ikke findes i CL men nu i EL. På den lille positive side kan vi måske trøste os med at AEK Athen med Koefficienten 6580 hurtigt ryger ud af CL (det bør de i hvert fald, så de ikke går videre fra CL 3. kvalifikationsrunde, for så er de jo garanteret min. EL-gruppespil, hvor ellers de skal ud i EL-playoff med samlet nederlag i CL 3. kvalifikationsrunde). Personligt havde jeg dog hellere set PAOK i CL, så vi havde fået 3 hold under FCM og 2 hold under Brøndby med i EL kontra nu henholdsvis 2 og 1 hold. Dette specielt også med tanke på at det er Grækenland vi jagter for at stige i UEFA-rangeringen.
Edit: Godt vi har nogle skarpe hjerne herinde - ja, der skulle selvfølgelig have stået Genk (35480) i stedet stedet for AZ Alkmaar :)
Nej til slutspil. Følger efter sæsonen 2015-2016 kun dansk fodbold i pokalturneringen samt i europæiske sammenhæng, så længe slutspilsstrukturen findes. DBU løj for os. God fornøjelse til jer andre, der gider slutspil.