Snak

Mere indhold efter annoncen
FH
Suduva
Shkendiya
Östersund
Videoton
Skenderbeu
Domzale
Vardar
(AIK)
Altach
Oleksandriya
Vitorolul
Apollon
Larnaca
Utrecht
Maritimo
Rosenborg
Osijek
Røde Stjerne
Hajduk
AEK
(Panathinaikos)

Tror nogenlunde det her ville være min prioritering ...
@ kattejammer & polka

Hr. Bert er også hurtigt ude i aften med opdateringer - han har dog taget forbehold Braga vs AIK da han ikke vil have fejl to gange i træk :)
Nej til slutspil. Følger efter sæsonen 2015-2016 kun dansk fodbold i pokalturneringen samt i europæiske sammenhæng, så længe slutspilsstrukturen findes. DBU løj for os. God fornøjelse til jer andre, der gider slutspil.
@ConCort:
Kritkken af Jess Thorup forsvinder som dug for solen naar FCM alligevel vinder.

Nej. De hardcore kritikere fortsætter skam, uanset hvilke resultater Thorup opnår. I dag vil du høre kritik af, at han spillede for forsigtigt, og at det var for primitivt. At det var dén taktik, der gav en 2-1 sejr i aften, det vil du til gengæld ikke høre noget om. Og sådan er der så meget.. :)

En super fed aften på arenaen, lidt for spændende, og en fantastisk stemning skabt af begge holds fans! Så er der altså noget ved at gå til bold!

Især når man kommer hjem og finder ud af, at FCM er seedet til playoff :D
FC Midtjylland - er stærk tilhænger af klubbens udviklingsarbejde. Historisk: FC FYN (Ja, jeg mener stadig, at det var et godt projekt for årstalsklubberne.)
moderator
Dette er en signatur.
Det hurtige overblik over de tre mulige scenarier ved videre kvalifikation fra playoff runden:

- Går FCK videre til Champions League gruppespillet, bliver det sandsynligvis en seedning i nederste gruppe. Dog kan min. tre samlede nederlag til holdene Olympiakos, Celtic, Sevilla, Napoli, Liverpool og CSKA Moskva sende FCK et lag op i seedning.

- Går FCK videre til Europa League gruppespillet, bliver det sandsynligvis andet seedningslag. Det kan dog blive øverste seedningslag, hvis der - netto - sker to relevante overraskelser i playoff runderne. Der er her seks relevante kampe i Champions League og ni relevante kampe i Europa League at hente overraskelserne i.

- Går FCM videre til Europa League gruppespillet, bliver det sandsynligvis tredje seedningslag. Dog kan et ret usandsynligt antal overraskelser - netto - enten den ene eller anden vej sende FCM enten et lag op (ni netto) eller ned (fem netto). Der er her fem relevante kampe i Champions League og tyve relevante kampe i Europa League at tage af.

Jeg stemmer på Hapoel Beer-Sheva til FCK og østrigsk/islandsk/svensk/litauisk modstand til FCK i morgendagens lodtrækning.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@FrækFyr17

Tak, men jeg har nu kun været med i 6-7 år ;-)


Jeg har skam fulgt tråden (og Bert) siden den spæde start, hvor brugere som Barbuti og Burro kørte showet. Jeres arbejde fortjener anerkendelse i fodbolddanmark og må endelig fortsætte.

Nu ser vi frem til to gange seedet lodtrækning i morgen.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
@ polka

Kan se at vi er enige med hensyn til CL (FCK), men er nu lidt usikker på dit østrigske ønske i EL (er bange for en Brøndby repeat med endnu et direkte koefficientopgør) - ellers må du gerne få dine ønsker opfyldt.

Tror listen godt kunne udvides til følgende:

Videton
AEK Larnaca
FH
Domzale
Ostersund
Shkendija
Suduva Marijampole

Krydser i hvert fald fingerne for at FCM ikke får en af følgende - så er jeg personligt glad:

Panathinaikos
Maritimo
Hajduk Split
Sheriff Tiraspol
Apollon Limassol
FC Oleksandriya
Red Star Belgrade
Utrecht
AEK Athen
Rheindorf Altach
Viitorul Constanta
Osijek
Vardar

Bad 13...!!
Nej til slutspil. Følger efter sæsonen 2015-2016 kun dansk fodbold i pokalturneringen samt i europæiske sammenhæng, så længe slutspilsstrukturen findes. DBU løj for os. God fornøjelse til jer andre, der gider slutspil.
På landeranglisten er der stadig overskuelig afstand fra Danmarks 17. plads op til 12. pladsen med under to point op. Udfordringen er dog, at alle landene fra 12. til 16. pladsen nu har flere hold tilbage end Danmark.

Østrig, Tjekkiet og Schweiz med tre hold, Grækenland og Kroatien med fire hold.

Schweiz er allerede sikret tre hold i gruppespil (Young Boys, Basel og Lugano), Tjekket er sikret to (Zlin og Slavia Prag), Grækenland er sikret et (Olympiakos), Kroatien et (Rijeka), Danmark også et (FCK), mens Østrig som eneste af de seks lande endnu ikke er sikret et hold i gruppespil. Det ville derfor pynte rigtigt meget, hvis FCM i år lever op til seedningen!

Danmark er dog stadig bedst af de seks lande, hvis vi vender bladet til starten af næste års europæiske sæson.

Der er stadig meget lang afstand til landene under os på 18. pladsen og lavere.

Pt. ligger Danmark firer på landeranglisten kun for i år på dette meget tidligere tidspunkt af sæsonen. Dog værd at bemærke her, at Kroatien ligger bedre, og Østrig er lige i hælene.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Jeg vil meget gerne undgå Skhendija til FCM.

Sidste år var de useedet i 1. kvalrunde af EL, men brød deres seed 3 gange i streg (!), før de røg ud til Gent i Playoff.

I år har man så tilladt sig at kopiere bedriften med 3 brudte seeds igen.

Det er en klub, der bruges som talerør i en albansk udbrydergruppe i Makedonien. Ikke noget behageligt sted at spille, skulle jeg hilse at sige fra dem der er in the know.

Giv FCM Rosenborg så vi kan få noget lir.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Ser på UEFA.com ud til at FC M er i gruppe 2 og kan trække følgende:

Group 2
Seeded
Athletic Club (ESP) 60.999
Salzburg (AUT) 40.570*
Braga (POR) 37.366
Everton (ENG) 29.192
Midtjylland (DEN) 16.300

Unseeded
Vitorul (ROU) 5.870*
FH Hafnarfjördur (ISL) 6.175*
Hajduk Split (CRO) 11.550
Apollon Limassol (CYP) 10.710
Panathinaikos (GRE) 15.080

Skal nok undgå Hajduk og måske Panathinaikos, men tænk hvis de kan få Hafnarfjodur :-)
Annonce