Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror nu at vi har 3 relativt sikre hold i top 4 eller top 5 fra næste sæson, som det nok bliver
FCM Real Madrid
Legia Warszawa foran 0-1 på udebane med 2 mand i undertal. Tabte 0-2 på hjemmebane, så hvis de scorer en gang mere står den helt lige.
"plast bøjer sig ikke for passion. sådan er det bare!"
Psycho-holdet fra Makedonien Skhendija fortsætter med at bryde seedings...
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Jeg har nok ikke fulgt ordentligt med i ferien, men hvorfor psyko-holdet? Er de specielt svinske?
FCM er godt nok elendige i dag. Det må falde tilbage på Thorup, hvis de ryger ud.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCM på vej mod en 0-0 (men mindre de selvfølgelig gentager sidste uges bedrift og lader sig indkasserer et mål). Synes at det som forventet fortjent er favoritterne fra Astana der går videre, mens FCM selvfølgelig havde deres chancer - og vel stadig et par minutter til at ændre det forventede udfald...

Det ligner også at Basel taber to gange til græske PAOK (red. PAOK fører nu 3-0 på udebane efter at havde vundet 1-0 hjemme). Om det så er godt eller skidt at de overgår til EL må tiden vise nu hvor det er Schweiz der jagter liggende lige under os.

Ser ud til at endnu et højt koefficienthold i Ludogorets Razgrad er på vej over i EL (bagud 1-0). Ikke godt for en evt. seedning i gruppespillet for danske hold om de når så langt.

PS: Nu kan Thorup så planlægge sin defensive tilgang til kampene mod enten The New Saints (Wales) eller Lincoln Red Imps (Gibraltar). Med farer for at lyde harm (specialet efter i aften), så vil jeg blive meget overrasket hvis det ender ud i andet end høje bolde ind i feltet mod modstanderen.
Nej til slutspil. Følger efter sæsonen 2015-2016 kun dansk fodbold i pokalturneringen samt i europæiske sammenhæng, så længe slutspilsstrukturen findes. DBU løj for os. God fornøjelse til jer andre, der gider slutspil.
FCM var totalt ringe wow. De vil ikke en skid. Fortjent at de er ude af CL føj!
FCM spillede ganske rigtigt som om de ikke var klar over, at de skulle vinde.
Har nærmest aldrig set noget lignende, selvom man efterhånden er vant til sløje indsatser fra dem i Europa-sammenhæng.

Jeg anser det som usandsynligt at de slår sig igennem til EL på baggrund af de to kampe mod Astana, som absolut så ordinære ud. Det vil kræve en god portion lodtrækningsheld.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Hvis vi skal sige noget positivt, så virker det som om at den useedede side er stærkere end den seedede i playoff

Ludogorets
APOEL
Legia
Midtjylland
Rosenborg
Cluj
HJK
Kükesi
Hapoel Beer-Sheva
Sheriff Tiraspol



De seedede:

Bate
Din. Zagreb
Malmø
AEK Athen
Shkendija Tetovo
Spartak Trnava

Så længe at at man undgår AEK of Zagreb så virker det fint



FCM Real Madrid
Man skal også huske på at hvis FCM vinder over The New Saints (Wales) eller Lincoln Red Imps (Gibraltar), samtidig med at Dinamo Zagreb vinder over Astana, så kan FCM og Astana trække hinanden i EL playoff-runden. Talk about a re-match.

Gad vide hvad odsset er for det!
Nej til slutspil. Følger efter sæsonen 2015-2016 kun dansk fodbold i pokalturneringen samt i europæiske sammenhæng, så længe slutspilsstrukturen findes. DBU løj for os. God fornøjelse til jer andre, der gider slutspil.
Annonce