Arsenal vandt og dermed gik FCK glip af muligheden for den garanteret 1. seeding i EL-gruppespillet. FCK har dog stadig muligheden for at komme i 1. seedningslag i EL-gruppespillet, men det kræver nu at et af følgende hold fejler gruppekvalifikationen til EL-gruppespillet: Tottenham, Basel, Besiktas, Sporting Lisbon, Gent eller hold med en lavere koefficient fra enten 38000 fra CL/EL overtager pladsen fra en af de førnævnte.
NB: Koefficient for Basel og FCK kan stige, men skal FCK skal op på over 39500 for at hente Gent eller lignende holdkoefficient. Det kræver dermed i første omgang sat FCK går videre i stedet for Istanbul Basaksehir, hvor FCK i EL-slutspillet så skal hente i alt min. 1500 (1,5) point.
Nej til slutspil. Følger efter sæsonen 2015-2016 kun dansk fodbold i pokalturneringen samt i europæiske sammenhæng, så længe slutspilsstrukturen findes. DBU løj for os. God fornøjelse til jer andre, der gider slutspil.