Snak

Mere indhold efter annoncen
Jv. Berts seedningstabel er AGF det sidste seedede hold i Q2. Er der noget han har misset?

Edit : Dinamo Minsk og Alashkert, der begge var seedet over AGF er røget ud her til aften, hvilket sikrer AGF seedning i næste runde.

Editedit: aaah kan se jeg misforstod, det er allerede blevet stater i tråden tidligere;)
"plast bøjer sig ikke for passion. sådan er det bare!"
I oevrigt: sidste aar skrabede ikke-FCK hold 2.5 point sammen til Danmark. Hvis FCM, AGF og SoenderjyskE taber alle kampe fra nu af har de allerede skrabt 4.5 point sammen saa vidt jeg kan se (der er vel ikke garanteret point til taberen i ELQ4?).
Ærgeligt at Maribor overraskende taber til Coleraine i straffespark. Det gør at Motherwell lige præcis bliver seedet i 2. Runde.
Jeg ved godt det vil være at sætte tingene lidt på spidsen, men hvis man kan trække så FCK hjemme møder Servette fra Schweiz og AGF hjemme møder Topola fra Serbien.

PT. ligger Serbien 16 og Schweiz 17 på koefficient listen for (16/17-20/21), hvor vi ligger 15. Det vil selvfølgelig sætte ekstra press på de danske hold, men tænker at begge matchup ville være med dansk favorit og vinder man dem begge er det et væsentligt skridt mod at fastholde top 15, samt muligvis igen at kigge op af.

Servette blev som oprykker 4´er i Schweiz i sidste sæson og fik 31 af deres 49 point (36 kampe) på hjemmebane.

Topola blev ligeledes som oprykker 4´er i Serbien i sidste sæson og fik 35 af deres 59 point (30 kampe) på hjemmebane. (ubesejret hjemme).

Både Serbien og Schweiz har i år den fordel som vi at de "kun" har 4 hold optjente point skal deles ud på. Hvor landene på akutl 18-20. pladsen (Grækenland, Kroatien og Tjekkiet) alle har 5 hold.

Hvad tænker I?
Jeg ved godt det vil være at sætte tingene lidt på spidsen, men hvis man kan trække så FCK hjemme møder Servette fra Schweiz og AGF hjemme møder Topola fra Serbien.


Grundet Corona-cirkusset kan holdene kun trække andre hold fra nærliggende lande så vidt jeg kan se på kassiesa.net.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@DjarlieAustin

Det kan godt være der er noget lodtrækningsteknik i vejen, jeg havde dog set en liste hvor de var mulige modstandere, men kan godt være jeg var for hurtig og der ikke var taget højde for Corona restriktioner i artiklen.

Det ville uanset være noget af det bedste der kunne ske for DK i næste runde at de to (Servette og Topola) ryger ud og både FCK og AGF klarer sig videre.
Jeg skal ikke kunne sige om det om det også er sådan i 2.kvalrunde, sådan var det i hvertfald i 1.
Der bliver helt sikkert lavet lodtrækningspuljer, så antallet af mulige modstandere skrumper betragteligt før selve lodtrækningen. Normalt kører man ikke regionale puljer så langt inde i turneringen, men det kan godt komme til at minde om det med Corona-restriktioner. Umiddelbart har Danmark vel dog nogle ret fornuftige undtagelser for folk i arbejdssituationer, hvorfor det virker til at de danske hold kan parres med de fleste lande.
moderator
Hvornår plejer UEFA at offentliggøre puljerne til lodtrækning?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Sidste gang var det her hen af aftentid dagen før. KLubberne selv lagde informationerne ud online nogle minutter før UEFA selv offentliggjorde dem. Mener et par gange de først er kommet på selve dagen.
Annonce