Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu skal FCM bare holde den og ikke gå defensive.
Sådan, FCM!
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Imponerende start på anden halvleg af Midtjylland. De er solide defensivt og har haft kynismen foran målet. Det ligner, at man endelig har fået den internationale mentalitet indstillet ordentligt.
Støt dit lokale fodboldhold
Ferencvaros må i hvert fald gerne slå Molde i de kommende CL-playoffkampe, og gør de det så har de mere end fortjent pladsen i CL-gruppespillet, men håber virkelig ikke Molde bliver endestationen. Godt er Norge lagt efter den danske koefficient, men Molde vil med CL-gruppespil rykker langt foran alle andre danske hold end FCK når det gælder (kommende) seedninger.

Kom så FCM - nu skal den holdes hjem. SÅ får vi min. et dansk hold i gruppespil (EL som minimum). Det vil lune på koefficientjagten.
Nej til slutspil. Følger efter sæsonen 2015-2016 kun dansk fodbold i pokalturneringen samt i europæiske sammenhæng, så længe slutspilsstrukturen findes. DBU løj for os. God fornøjelse til jer andre, der gider slutspil.
FCM klasker Young Boys 3-0 og er sikret europæisk gruppespil.

FCK og AGF må gerne gøre kunst stykket efter og vinde imorgen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sjovt at bemærke at det eneste seedede hold der formåede at gå videre var Maccabi Tel Aviv.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Det er selvfoelgelig i FCMs interesse - og formentlig ogsaa dansk fodbolds - at FCM kvalificerer sig til CL, men selvom der er en CL bonus kunne det sagtens vise sig at EL er bedre koefficientmaessigt. Det var ikke mange point Slavia Prag fik til Tjekkiet sidste saeson og de ville formentlig kunne goere det godt i EL.
På den anden side er der så mange penge i CL at det gør det nemmere at styrke holdet hvilket så måske kan resultere i europæisk gruppespil år ud og år ind som vi ser FCK har gjort.

Hvis FC Midtjylland køber en rigtig rigtig god angriber, så kan jeg godt se dem tage en tredjeplads i CL gruppen.

Jeg ved godt Kaba har fået ros i kampen som god opspilstation men han er altså en budget Onuachu/Dame N´doye uden mål. Der er mange angribere der kan præcis det samme som Kaba men derudover også være farlig, fx AGF´s Mortensen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Ja, men det var da på tide at FCM bidrog lidt til den nationale konto ...
“Der var andre der trak mer' end jeg”
@Steve Highway-61

FCM har de seneste 5 år været den næstbedste bidragsyder til den danske liste og det burde du også vide hvis du har tjek på tallene.

Men du kan sige at det var på tide at FCM bidrog noget mere...
Glædelig Jul
Annonce