Snak

Mere indhold efter annoncen
1. pladsen
Sur og træt gammel mand!
@ popnizzen

Det gør de helt sikkert
(ironi kan være anvendt;))

Jeg er ikke helt sikker, men jeg håber på en 15. plads:), jeg tror ikke på vi ender med en dårligere placering end vores nuværende placering som nr 18.
Den næste runde tegner til at blive endnu en vigtig runde for dansk klubfodbold, det kan blive en super runde, men det kan også blive en dårlig runde, det bliver spændende.


Fc Nordsjælland- Queen of the south
Et hold fra den 2. bedste skotske række bør være en overkommelig modstander. De har vist nogle resaultater, det er dog klart en ønske modstander som man bør slå i begge kampe, man skal dog aldrig undervurdere at de her nok er en "one in a life time" chance for Queen of the South.

Procenter: 90/10 I FC Nordsjællands favør. Det ligner en sikker sejr


Brøndby IF- Haka

Haka er et hold fra den bedre halvdel i Finland. Den danske liga må være et niveau over den finske, derfor bør Brøndby også vinde begge kampe. Det bliver nok ikke kæmpe sejre, men de vinder rimeligt sikkert samlet og de bør kunne vinde begge kampe hvis de spiller op til niveau.

Procenter: 80/20 I Brøndbys favør. De skal gå videre ellers er det en katastrofe.


AaB-Kaunas

Det bliver bestemt ikke nogen wallkover mod Litauns klart bedste mandskab. Kaunas slo højest overraskende Rangers ud, derfor er det nok ikke noget hold man bare sådan vader over. Det høre godt med til historien at sidste års UEFAcup finalister er i krise.AaB må være svage favoritter, det bliver sikkert tæt, forhåbenligt trækker AaB det længste strå.

Procenter: 60/40 I AaBs favør. Det bliver bestemt ikke nogen walkover, AaB må alligevel være små favoritter i disse meget vigtige kampe mod Kaunas.

Fck-Lillestrøm

Det bliver ligesom AaB-Kaunas, sikkert nogle meget tætte kampe. Norge ligger på ranglisten rimeligt tæt på Danmark, det gør jo bestem ikke opgørende mod en af Ståle Solbakkens tidligere klubber, mindre interessante. Det er bestemt ikke nogen ønskelodtrækning for Fck. Holdene kender hinanden fra Royal League og det kommer opgørende nok også til at bære præg af.Fck er ikke helt sammen spillede hvilket deres resaultatter indtil nu også bære præg af. Fck i topform bør slå Lillestrøm, men Lillestrøm har den fordel at den norske liga er igang, mens den danske næsten lige er startet.



Procenter: 60/40 I Fcks favør. Hvis Fck kan levere deres bedste over to kampe vinder de. Problemet er bare at de ikke har været super spillende i lang tid, derfor kan det nemt blive en gyser.

FC Midtjylland-Manchester City

En skrækmodstandet for Fcm intet mindre. De får det meget svært mod et midterhold i Premier League. Måske kan de skabe en overraskelse hjemme og få et flot uafgjort resaultat, men over to kampe får de det meget svært.

Procenter: 85/15 I Manchester Citys favør. Det bliver en meget svær opgave for Fc Midtjylland, de skal gå efter sentationen hjemme og så kan de med lidt held få det ene point på sasArena, men over to kampe har jeg ingen fidus til dem.

Det bliver meget spændende:)
moderator
Den næste runde tegner til at blive endnu en vigtig runde for dansk klubfodbold

Er der nogle runder, der ikke er vigtige?

det kan blive en super runde, men det kan også blive en dårlig runde, det bliver spændende.

Fin helgardering.

AaB, BIF og FCN går videre. FCM og FCK ryger ud.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg vil meget gerne tro på, at FCK går videre. Desværre har jeg svært ved at se, hvordan de skal gøre det.

Brøndby skal bare videre, ikke så mange dikkedarer.

FCN burde også kunne spille sig til videre avancement. Det ville være en fornem bedrift af et fair-play hold, der ellers som regel ryger ud meget hurtigt.

FCM er færdige. Ikke så meget at komme efter, desværre.

AAB er jeg ikke sikker på klarer den. Jeg så Kaunas mod Rangers, og de var gode! Jeg ved ikke, hvor meget af overraskelsen man kan tilskrive Rangers egen elendighed og forfejlede transferpolitik, men om ikke andet spillede litauerne friskt til.

However, 3 hold i UEFA cuppens 1. runde samt et i Champions League må være succeskriteriet. Men det kan meget vel blive bare 3 hold i UEFA´en (AAB, BIF og FCN)
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi må da håbe at Fck går videre, da de som jeg har forstået det, er det eneste danske hold der vil være seedet i UEFA1. Fc Nordsjælland og Brøndby skal videre længere er den ikke! AaB og Fck har gode muligheder, jeg tror på at mindst et af de to hold går videre, men det bliver tæt. Mht. Fcm så skal vi vist være glade hvis de kan få et uafgjort resaultat hjemme, det ville være flot af dem. 3 eller 4 hold videre virker meget realistisk. Vi må selvfølgelig håbe på det bliver 4:)
Jeg synes i er noget pessimistiske mht. FCK´s chancer. Vi taler altså om nr. 12 fra Tippeligaen. Så kan det godt være der er fremgang at spore idet Lillestrøm har vundet 3 kampe i streg. Her hører det dog med til historien at det var sejre over 3 hold fra den nederste halvdel i tabellen. Det er selvfølgelig godkendt, men heller ikke mere end det i forhold til Lillestrøm standarder.

Favoritværdigheden tilhører helt klart FCK og de bør også slå nordmændene over to kampe. Når det så er sagt, vil jeg gerne medgive at lodtrækningen var uheldig ift. de 4 andre hold man kunne have trukket. Men ikke desto mindre skal løverne simpelthen videre.
Vil os sige Fck, bif, fcn
skal viddre.
samtidig skal et mesterhold fra danmark slå et mesterhold fra litauen 9 ud 10 gang så der skal vi også viddre.
så er der Fcm håber de går viddre men det bliver godt nok svært, det der tale for fcm er at city ikke er gået i gang med at spille rigtigt endnu.
@ RobertoBaggio

Fck har hverken spillemæssigt eller resaultatmæssigt været særligt stærke i opstarten og apropopo sejre over bundhold så kunne Fck jo ikke engang slå SønderjyskE. Fck er favoritter, men en ting til der også taler til Lillestrøms fordel er at den norske sæson er i fuld gang mens vores lige er startet, det er en vigtig faktor man ikke må glemme. Jeg mener stadig at Fck er favoritter, men pga. at den norske sæson er godt i gang og at Fck ikke just har været skræmmende så bliver det ikke nogen walkover. De skal selvfølgelig videre hvis de vil vise at de er på vej tilbage igen efter en dårlig europæisk(og hjemlig)sidste sæson og det er også meget vigtigt de kommer det ellers ser det lige pludselig ikke vildt positivt ud længere.
Naar man har spillet 4 kampe i ligaen samt to Europa Cup-kampe inden det foerste opgoer meelem de to hold, maa undskyldningen med saesonstart vs midt i saesonen simpelthen ikke bruges laengere. Hvis man ikke er spillet varm efter 6 kampe og traethedsundskyldningerne begynder efter 10-12 kampe, er der godt nok ikke meget tid tilbage til at vaere i topform.

Kampene kan blive svaere af mange forskellige aarsager, bl.a. at FCK har spillet som en pose noedder indtil videre, men lige den undskyldning med tidligt paa saesonen koeber jeg altsaa ikke.
Annonce