Snak

Mere indhold efter annoncen
Går de 4 bonus direkte ind på koefficient kontoen til landet eller udelukkende til klubben koefficient rank?
De 4 point kommer ind på både klub- og landekontoen (0,8).

I øvrigt er vi nu kun 0,175 point fra 15. pladsen!
FCM Real Madrid
Mon ikke dem over os også har fået point - så afstanden er lidt større end 0,175. Men god aften
Også værd at få med at DK allerede nu har hentet flere point i indeværende sæson end i nogen af de foregående 4 sæsoner. Flot europæisk sæson vi har gang i, og det er langt fra slut endnu.

https://kassiesa.net/uefa/data/method5/crank2022.html
Hobro
Afstanden er 0.175.
https://twitter.com/swissfootdata/status/1463991976206950403

Vigtigt at Midtjylland og FCK er videre til knockout.

Vigtigt at Midtyjlland skal møde Ludugorets der INTET har at spille for i sidste. Ludugorets har en kamp igen mandagen efter.

Vigtigt at Randers skal møde Alkmaar der INTET har at spille for i sidste runde og har en vigtig kamp runden efter. Det ligger til at Randers bør gå videre fra gruppen - meget imponerende!

Vi må håbe FCK henter point, selvom de intet har at spille for. De må trods alt være interesseret i at slutte ordentligt af hjemme, og har ingen kampe at spare spillere til.

Brøndby - man kan drømme, men ikke håbe eller forvente de får noget med fra Prag.

Havde AGF nu bare "levet op til deres seedning" og taget en X ude og sejr hjemme mod Larne, så havde vi været på en virtuel 15. plads pt. Men sådan er der jo så meget.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Edit - slettet
Nogle var hurtigere :)
https://www.footballseeding.com/uefa/country-ranking/2021-22/

Ser altså ud til, at der stadig er et stykke op til 15. pladsen, 0,500 point ser ud til at være afstanden op til Cypern på nuværende tidspunkt.
Det er fordi FCKs bonuspoint ikke er regnet med endnu på den liste.
Det er fordi FCKs bonuspoint ikke er regnet med endnu på den liste.


Det giver mening, takker!
Helt vildt at 4 danske hold i foraaret er i spil.
Annonce