Snak

Mere indhold efter annoncen
Dame:
Ja, FCK og FCM er sikret. Hvem er det tredje hold?
@99Lupus - to uafgjorte.

@Landa - Silkeborg.
Midtjylland!
Ja, FCK og FCM er sikret. Hvem er det tredje hold?


Silkeborg.
Silkeborg træder ind i Europa League playoff runden, og er dermed sikret ECL som minimum, skulle de ikke kvalificere sig til EL.
FCM Liverpool
Hvordan er det lige at det er med koefficentpointene efter en kamp som denne. Tæller det som to uafgjorte, eller tæller aftenens avencement som en sejr i pointgivningen?


Uafgjort
Mere fodboldnørd end fan...
Får man ikke koefficients point for at avancerer fra en runde også?
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jo til klubben får man coefficient point i forhold til hvilken runde man når (indtil gruppespil) her er sejre og uafgjort ligegyldigt. Til landekoefficienten er det ligegyldigt hvor langt klubberne når, her er det de enkelte kampes resultat der tæller (resultater i kvalrunde er dog halveret, og der er nogle bonus point man kan få for fx CL gruppespil, som kommer ud over)
Ah okay. Tak for svaret. Med EL sikret for FCM, så må der være nogle bonus point der idet mindste, hvis jeg har forstået det rigtigt.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Dejligt som Midtjylland mand med avancement.

Jeg tænker dog, at det koefficeintmæssigt, havde været mere hensigtsmæssigt at tabe, og dermed være sikret 4 kval kampe til at skrabe point sammen til landekoefficienten og have en chance/risiko for at ryge i ECL og dermed skrabe yderligere koefficeintpoint sammen - der havde selvfølgelig også været en risiko for at fejle eklatant og misse gruppespil fuldstændigt.

Det mest forventelige pt. må være, at Midtjylland taber 2 kampe til Benfica og dermed "bare" er i EL gruppespillet, og kun har skrabet 0.2 point til landekoefficienten på vejen dertil. Non-champions route er således ret ringe set med lande-koefficient brillerne på.

Nogen der kender nogle steder, hvor man kan se, hvad der skal bruges af koefficeint point for seedninger i de forskellige pots til EL-gruppespillet? Jeg er med på, at der stadig er hundredevis af ubekendte i det regnestykke, men kunne være der var et sted, hvor det var opgjort i forhold til hvis alle favoritterne vinder deres kampe, så man allerede nu, kunne begynde at tælle "overraskelser" sammen.

Pt. kigger jeg blot på https://kassiesa.net/uefa/history/seedel2021.html, hvorefter det krævede 17.500 point at være seedet i pot 3 sidste år. Midtjylland har 19.500 i år. Men jeg har også en formodning om, at der må forventes at kræves flere point i år, grundet ECL har givet en masse point til mange hold sidste år. Kan man blive klog på det nogle steder? Eller må vi vente nogle uger, inden der kan siges noget begavet omkring det?

Man kan få en ide om det på dette års side (https://kassiesa.net/uefa/seedel2022.html), men som du siger er der stadig så mange ubekendte, at det er umuligt at vide hvordan det ender.

Umiddelbart ser det ud til Midtjylland står med gode chancer for at komme i 3.seedningslag - der er garenteret 5 hold med dårligere seedning, hvorfor det kun er tre resultater der skal gå deres vej (udaf 11 pladser, det kan lodtrækningen alene sørge for)
Det strider lidt mod al logik, men er det rigtigt forstået, at FC Midtjylland er oversidder i playoff runden, hvis de bliver slået ud af Benfica i 3. runde af kvalifikationen til Champions League?

Sådan må det jo være, hvis de er sikret Europa League gruppespil nu.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Annonce