Snak

Mere indhold efter annoncen
Mens vi venter på UEFAs grupper til lodtrækningen til Conference Leagues playoff kampe, må man jo forsøge selv at lave dem.

Så det har jeg gjort ud fra følgende:
- inddelingen i seedede og useedede hold/opgør
- den regel, at hold fra samme land ikke må trække hinanden
- bedst mulige fordeling af seedede og useedede i fire lodtrækningsgrupper (fire kunne være tre eller to, men erfaringen siger, at UEFA vælger fire)

Reglen nævnt i anden pind har budt mig at tage højde for følgende hold:

Serbien: Partizan Beograd seedet, Čukarički useedet
Tyrkiet: Fenerbahce, Istanbul Basahsehir seedede, Konyaspor useedet
Norge: Molde seedet, Lillestrøm, Viking useedet
Danmark: Brøndby seedet, Viborg useedet
Rumænien: FCSB, Universitatea Craiova seedet, Sepsi Sfantu Gheorghe useedet
Schweiz: Basel, Young Boys seedet, Lugano useedet
Israel: Maccabi Tel-Aviv seedet, Hapoel Beer-Sheva useedet
Ungarn: Kisvarda seedet, Fehervar useedet
Nederlandene: Alkmaar seedet, Twente useedet
Østrig: Rapid Wien seedet, Wolfsberger useedet
Slovakiet: Dunajská Streda seedet, Spartak Trnava useedet

Jeg har gjort det for at danne grupperne, at jeg har taget de seedede fra højeste (mulige) klubkoefficent og fordelt dem i en af lodtrækningsgrupperne A, B, C og D, idet jeg er vendt om ved D hhv. A. Altså 1A, 2B, 3C, 4D, 5D, 6C, 7B, 8A, 9A osv. Således vil grupperne blive så lige som mulige, hvad angår fordelingen efter klubkoefficienter.

Derefter har jeg taget de useedede på samme måde, idet jeg er sprunget en gruppe over, hvis der var et seedet hold fra samme land som det useedede hold, jeg var ved at fordele.

Det giver følgende grupper:

A:
Seedede hold/opgør:
Villareal
AEK Larnaca/Partizan Beograd
West Ham United
1. FC Køln
Slovacko/Fenerbahce

Useedede hold/opgør:
Royal Antwerpen/Lillestrøm
Vitória Guimarães-Hajduk Split
CSKA Sofia-Saint Patrick´s Athletic
Viborg-B36 Tórshavn
Levski Sofia-Hamrun Spartans

B:
Seedede hold/opgør:
Basel/Brøndby
Maccabi Tel-Avis/Aris Thessaloniki
Molde/Kisvarda
Fiorentina

Useedede hold/opgør:
OGC Nice
Gil Vicente-Riga
FC Twente Enschede-Čukarički
Djurgården-Sepsi Sfantu Gheorghe

C:
Seedede hold/opgør:
Slavia Prag /Panathinaikos
Istanbul Basaksehir/Breidablik
Zorya Luhansk/Universitatea Craiova
Rapid Wien-Neftçi

Useedede hold/opgør:
Hapoel Beer-Sheeva/Lugano
Anderlecht-Paide Linnameeskond
Shkendija Tetovo-AIK
Spartak Trnava-Raków Czestochowa

D:
Seedede hold/opgør:
Young Boys/KuPS
AZ Alkmaar/Dundee United
APOEL Nicosia-Kyzylzhar Petropavlovsk
FCSB-Dunajská Streda

Useedede hold/opgør:
FC Fehérvár-Petrocub
Wolfsberger-Gzira United
Vaduz-Konyaspor
Viking-Sligo Rovers

Det er et bud blandt mange på, hvordan det kan gå op med fire grupper (for ikke at tale om to, tre, fem eller seks lodtrækningsgrupper). Prøv selv, hvis du også som jeg keder dig lidt, mens du venter på UEFAs offentliggørelse...

Ramte jeg den spot on, hvilket er usandsynligt, vil jeg foretrække følgende lodtrækning til Brøndby og Viborg:

Brøndby: Djurgården/Sepsi Sfantu Gheorghe
Viborg: 1. FC Køln
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Hvorfor mener du at det er bedre at møde Køln end f.eks. Slovacko og Larnaca?
Leeds supporter siden 1995 (Desværre kun 4 livekampe indtil videre) Sept. 1998 PL Tottenham - Leeds 3-3 Aug. 2002 PL Leeds - Man City 3-0 Marts 2008 L1 Leeds - Bournemouth 2-0 Marts 2008 L1 Leeds - Cheltenham 1-2 ALAW - MOT
Prøv lige og forklar hvordan UEFA har tænkt sig af udføre CL lodtrækningen på Tirsdag, når parringen Røde Stjerne/ Pyunik Vs. Qarabag/Ferencvaros ikke kan lade sig at gøre pga. Stridigheder mellem Armenien og Aserbajdsjan? De bliver jo nødt til at holde dem adskilt
https://facebook.com/enchancetillasse/
@MKilgallon

Fordi der i den lodtrækning ikke er risikoen for at komme til at møde Fenerbahce eller Partizan Beograd i stedet for Slovacko eller AEK Larnaca.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
@Paul Allen.

Var jeg UEFA, ville jeg køre lodtrækningen igennem uden at tage det hensyn. Viser det sig så, at den kombination kommer ud, ville jeg annullere lodtrækningen og prøve igen forfra, indtil det lykkes ikke at ramme den kombination.

Og det ville jeg så gøre verden obs på, var tilgangen. At en sådan kombination annullerer lodtrækningen.

Det ville være mest fair for alle hold - og fuldt gennemsigtigt.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Paul Allen

Det burde ikke være så vanskeligt. Hvis man trækker dem efter hinanden, så de normalt skulle mødes, så rykker man blot sidsttrukne videre til næste opgør. Hvis man ved trækningen af sidste hold i tredje opgør fortsat ikke har trukket Pyunik eller Qarabag, så rykker man sidste hold fra tredje opgør ned til fjerde opgør i stedet.
Fordi der i den lodtrækning ikke er risikoen for at komme til at møde Fenerbahce eller Partizan Beograd i stedet for Slovacko eller AEK Larnaca.


Selvom Fenerbace selvfølgelig stadigvæk er en stærk modstander for danske hold, så er tyrkisk fodbold bestemt ikke hvad det har været. Der er stadig enkelte spillere med europæisk stjernstøv, men det er på en lavere hylde end vi har kunne forvente fra tyrkiske klubber tidligere, og de tyrkiske spillere virker generelt til at være blevet et niveau dårligere end for bare 5-10 år siden.
Hvis jeg kunne vælge frit mellem Köln og Fenerbache, så ville jeg pt. helst rende ind i Fener. Men der er ikke nogen tvivl om, at Viborg selvfølgelig ville være klare underdogs uanset. Vi må næsten håbe, at Viborg bliver trukket i en noget nemmere ´gruppe´, så sandsynligheden for at ramme en overkommelig modstander faktisk eksisterer.

På papiret har BIF jo egentlig fine muligeder, skulle de nå play-off, og der er da flere potentielle opgør jeg godt kunne se de kommer sejrrigt ud af. Jeg savner dog lidt international kvalitet hos BIF, og selvom der er tale om Daniel Wass - der helt sikkert har den klasse - så savner jeg umiddelbart en forsvarer fra højeste hylde samt en midtbanespiller på nogenlunde samme niveau.
Må Young Boys og Vaduz gerne mødes når de begge er fra den schweiziske ligaer?

okay, men jeg kender heller ikke det fjerneste til hverken Slovacko eller Larnaca.
Leeds supporter siden 1995 (Desværre kun 4 livekampe indtil videre) Sept. 1998 PL Tottenham - Leeds 3-3 Aug. 2002 PL Leeds - Man City 3-0 Marts 2008 L1 Leeds - Bournemouth 2-0 Marts 2008 L1 Leeds - Cheltenham 1-2 ALAW - MOT
Vaduz er teknisk set fra Liechtenstein, men spiller med i schweiz, de vinder så deres pokaltunering hvert år, og deltager så i Europa den vej
Kattejammers måde lyder nok som det mest sandsynlige, medmindre UEFA vil lave en lodtrækning i lodtrækningen, altså hvor det kun er Røde/Stjerne/Pyunik og de andre 3 parringer de så kan få, nvolveret, men det bliver sikkert for kompliceret.

Hvis de gør som kattejammer skriver, så kan man jo stå i en situation hvor man allerede kender de sidste to parringer hvis hverken Pyunik og Qarabag er udtrukket efter de to første parringer
https://facebook.com/enchancetillasse/
Annonce