Meget spændende dag i vente. Stor forskel på en god og en dårlig lodtrækning i PO runden.
FCK:
Som jeg ser det er der 3 "gode" lodtrækninger og så Trabzonspor som skrækmodstanderen. De øvrige skal FCK med nuværende trup kunne slå over 2 kampe. Hvis jeg skal vælge en ønske modstander bliver det dog Maccabi/Apollon. Det vil være en stensikker duel mod et af de lande vi konkurrere mod på listen Israel eller Cypern, og KO vil sørge for at intet af de 2 lande kommer i CL i år.
FCM:
Lad os da drømme og tro de slår Benfica, så er Dynamo/Sturm Graz ønske modstanderen. Slår man Benfica, mener jeg man har en større chance mod Dynamo/Sturm Graz end man havde for at komme til PO. Monaco/PSV vil være en skrækkelig lodtrækning til sammenligning.
Silkeborg:
For lige at starte med sandsynlighed, for her er der forskellig sandsynligheder modsat for de øvrige lodtrækninger. Der er 6 hold (inkl. Silkeborg) i pot 1, som til en start skal matches med pot 4 bestående af 3 hold (kampe). Dermed er der forsimplet 50 % chance for at fået et hold fra Pot 4. Her finder jeg Omonia er det bedste hold at trække. De kom ikke i mesterskabsspillet i Cypern i sidste sæson, og endte derfor på 7. pladsen. Værste vil være Fenerbahce. Men i Pot 3, er der nogle endnu værre modstandere, iform af Olympiacos men også gode muligheder som Shkupi fra Makedonien (møder Shamrock Rovers).
Jeg ser flere gode lodtrækninger for Silkeborg, og synes bestemt ikke at EL-gruppespil er umuligt.
Brøndby:
Lad os håbe at de bryder seedningen og slår Basel, som tidligere skrevet så ser jeg det som en potentiel rigtig god lodtrækning, da de ikke har fordoms styrke og samtidig giver seedning i PO.
Af de 4 mulige lodtrækninger håber jeg på Sepsi/Djurgården som jeg mener Brøndby skal slå. Dernæst er Sofia/SPA også en fin lodtrækning hvor jeg tror på avancement. Værste modstander må være twente, og selv her mener jeg at Brøndby skal kunne spille med over 2 kampe dog som underdogs.
Viborg:
Som udgangspunkt skal Viborg håbe på en overraskelse. Bedste lodtrækning vil være Fenerbahce/Slovacko, under forudsætning af Fener vinder og man dermed får Slovacko. Værste lodtrækning vil være West Ham. Rangeret vil jeg sige efter Slovacko, Molde/Kasvarda, AZ Alkmaar/Dundee også Young Boys/KUPS - I alle 3 dog håbe på en overraskelse.
5 hold i gruppespil ville være fantastisk men jeg synes faktisk der er fornuftige chancer for 4, og jeg synes særligt Silkeborg har udemærket chancer for med lidt held at komme i EL-gruppespil.