Tid til den første status for relevante lande i sæsonen.
Jeg har valgt at lave oversigten for landene fra 14. til og med 21. pladsen, fordi jeg vurderer, at det er dem, vi er i konkurrence med i denne sæson opad og nedad. Ønsker andre at tage f.eks. Tyrkiet, Serbien, Sverige, Cypern og Rumænien, skal de være velkomne til at supplere oversigten.
14. Ukraine 25,000 - 4 af 5 hold med
Shakhtar Donetsk er allerede i CL gruppespil.
Zorya Luhansk er sikret gruppespil, fordi de træder ind i EL playoff, hvor de møder vinderen af opgøret mellem Slavia Praha og SC Dnipro-1. Altså et muligt internt ukrainsk opgør i playoff runden. SC Dnipro-1, følger det heraf, møder Zorya Luhansk i playoff til EL, hvis de vinder samlet over Slavia Praha. Taber de samlet, står den på Lech Poznan i ECL playoff.
Dynamo Kyiv møder Aris Thessaloniki i ECL kvalrunde 3. Går de videre, er det vinderen af Beşiktaş og Neftçi i ECL playoff.
Vorskla Poltava er ude
Ukraine har altså allerede sikret to gruppespil. Mit bud er, at de lander på tre gruppespil.
BEMÆRK de mange indbyrdes opgør, både et muligt helt internt ukrainsk, og flere andre mod hold fra andre relevante lande.
En gang Coban Imperial, altid Coban Imperial